Home / Novosti / Reprezentacije / Juniorke / Hrvatske juniorke otvorile kvalifikacije za EURO tijesnom pobjedom protiv Nizozemske

Hrvatske juniorke otvorile kvalifikacije za EURO tijesnom pobjedom protiv Nizozemske

Hrvatska juniorska reprezentacija pobjedom je otvorila nastup na kvalifikacijskom turniru za Europsko prvenstvo koji se igra u Đurđevcu. U veoma neizvjesnoj utakmici hrvatske juniorke slavile su protiv Nizozemske rezultatom 25:24 (13:11).

Pomalo nervozno otvorile su obje ekipe, ali Nizozemska se brže regrupirale i preko Bo van Wetering u devetoj minuti došla do vodstva od tri pogotka (4:1). Izabranice Ivana Jerkovića polako su se počele približavati. Prvo je Tena Japundža dvama uzastopnim pogocima iz sedmeraca smanjila na 5:4, a zatim je krenula serija Antonele Kalčič u 19. minuti. Izjednačila je na 7:7, a zatim je i donijela Hrvatskoj prvo vodstvo.

Kalčić je započela seriju od ukupno četiri pogotka Hrvatske koju je u 23. minuti završila Japundža pogotkom za 10:7. Ono što je uz raspucanu Kalčič donijelo preokret bila je odlična i čvrsta igra u obrani (5-1). Do isteka 30. minute Nizozemska je samo uspjela smanjiti zaostatak na dva pogotka (13:11).

Drugo poluvrijeme pogotkom je otvorila Kalčić i Hrvatsku vratila na +3. Međutim, Nizozemke su kaznile nekoliko uzastopnih pogrešaka i nakon tri minute stigle na 15:14. Agresivnija obrana koju su Nizozemke igrale stvarala je Hrvatskoj probleme. Izbornik Jerković pozvao je minutu odmora koja je urodila plodom. Dva brza pogotka Kalčić i hrvatske juniorke vratile su se na +2.

Nizozemska ipak dolazi do izjednačenja u 46. minuti kada su igrale s igračem više nakon trećeg isključenja Gabrijele Jurlin. U tim je trenucima Hrvatsku u igri držala Magdalena Ećimović koja je odlično branila pa gošće nisu uspijevale povesti. Hrvatice su se u 51. minuti ponovo vratile u vodstvo pogotkom Katje Mikolić.

Zadnjih devet minuta igralo se gol za gol i susret je bio potpuno neizvjestan. U zadnjih 30 sekundi Hrvatska je ušla s pogotkom prednosti, ali zadnji napad pripao je Nizozemskoj. Svjestan važnosti, nizozemski izbornik pozvao je time-out, ali njegove igračice nisu uspjele postići pogodak. Hrvatsku od izjednačenja spasila Ećimović koja je obranila zicer Nizozemkama.

Hrvatsku su do pobjede vodile Kalčić s deset i Japundža s osam pogodaka i razbranjena Ećimović na vratima. Van Wetering i Dion Housheer su za Nizozemsku postigle po sedam pogodaka.

Sutra s početkom u 18 sati Hrvatska će snage odmjeriti s Finskom koja je danas u prvoj utakmici dana poražena od Ukrajine 26:25.

Izbornik Ivan Jerković nakon slavlja rekao je: ‘‘Znali smo da će biti teška utakmica kao što je i bila. Vodili smo dva, tri razlike u jednom trenutku, ali to je bila otvorena utakmica. Samo smo došli u probleme jer smo promašili puno zicera. Teško smo igrali u napadu i vidi se da nam nedostaju dva glavna srednja Ivona Mrđen i Matea Pletikosić. Cure su bile srčane, borbene i stvarno im nemam što prigovoriti. One najviše žele zabiti taj gol, ali bitno je da nismo pali i na kraju je Magdalena Ećimović obranila ključni šut. To nije prvi put da nas ovako spašava, ali tomu i služe golmani’.” Sljedeći protivnik je Finska: ”Imaju dvije nezgodne vanjske igračice, ali vidjet ćemo kad stanemo pred njih. Ovako kad gledamo s tribina nije to baš pravi dojam. Imamo sad vremena, sutra igramo u 18 sati i imamo vremena izanalizirati. Idemo tu na pobjedu da riješimo skupinu.“

Najbolja strijelkinja susreta Antonela Kalčić prokomentirala je pobjedu nad Nizozemskom: ”Bila je napeta utakmica do samog kraja. Dale smo sve od sebe. Jako nam je važna ta pobjeda i to smo jednim dijelom i očekivale. Naporno smo se pripremale. Odigrale smo finale prije finala. Nizozemke igraju dobar i brz rukomet, a također imaju i dobru obranu. Mi smo znale odgovoriti na to i nadam se da će tako biti i u idućim utakmicama i natjecanjima” i najavila sljedeći susret protiv Finske: ”Isto se nadamo pozitivnom ishodu i treba se sada psihički, a pogotovo fizički pripremiti i vidjet ćemo sve sutra.“
Kvalifikacije za Europsko prvenstvo juniorki, grupa 4, 1. kolo:

Hrvatska – Nizozemska 25:24 (13:11)

Hrvatska: Bešen, Ećimović; Japundža 8, Karlovčan 2, Mikolić 2, Kalčić 10, Lukić 1, Mrđen, Kapetanović 1, Jurlin, Dobrić, Adamić 1, Majetić, Čivljak, Pavlović, Mrazović
Izbornik: Ivan Jerković

Nizozemska: Van de Polder, Molenaar, Beugels; Holte, Oostveen, Nüsser 2, Housheer 7, Nooitmeer 1, Van Wetering 7, Drent, Van der Linden, Klomp, Zeldenthuis, Hilbrands 3, Freriks 4, Peeters
Izbornik: Robert Nijdam

Finska – Ukrajina 25:26 (12:13)

Pogotkom nakon isteka 60. minute juniorke Ukrajine slavile nad Finskom. Utakmicu su bolje otvorile Ukrajinke koje su sredinom prvog poluvremena povele s 8:4. No, Finska je podigla razinu svoje igre i stigla do izjednačenja, a nešto kasnije i do vodstva. Na kraju prvog poluvremena Ukrajina je ipak bila ta koja je odnijela na odmor minimalnu prednost. Nastavak je obilježila igra gol za gol i niti jedna ekipa nije se rezultatski uspijevala odvojiti.

Činilo se kako će utakmica završiti bez pobjednika, ali nakon isteka vremena Ukrajinke su morale izvesti deveterac iz kojeg je sretno i spretno Svitlana Aksonova postigla pobjednički pogodak. Baš Aksionova bila je najbolji strijelac Ukrajine s devet pogodaka, dok se u redovima Finske istakla Emma Aarnio s deset pogodaka.

Finska – Ukrajina

Lokomotiva u osmini finala Challenge kupa protiv PAOK-a

Rukometašice Lokomotive saznale su svoje protivnice u osmini finala Challenge kupa. Put prema obrani naslova …