Poraz Zagrebaša

13

Liga prvaka – 2. krug – skupina 3. 6. kolo 16.03.2008 Campushalle, gledatelja: 5448 Suci: Lazaar/ Reveret (oba Francuska) SG FLENSBURG HANDEWITT – CROATIA OSIGURANJE ZAGREB 36 :29 (16:15) SG FLENSBURG HANDEWITT: Beutler, Šijan (18 obrana), Lacković (3), Mogensen (1), Holmgeirsson (2), Jensen (2), Christiansen (11/1), Vranješ, Johannsen (1), Heinl (2), Lijewski (2), Petersson (7), Knudsen (5) Trener: Kent Harry Andersson. CROATIA OSIGURANJE ZAGREB: Jerković (8 obrana), Somić (3 obrana) – Kaleb (2), Koloper, Duvnjak (2), Lazarov (14/4), Špoljarić, Vori (5), Džomba (1), Valčić (1), Kopljar, Horvat, Vukić (2), Bičanić (2) Trener: Lino Červar 2 minute: SG Flensburg-Handewitt : 8 minuta, Croatia osiguranje Zagreb: 4 minute Sedmerci: SG Flensburg-Handewitt : 1/1, Croatia osiguranje Zagreb: 4/4 Kretanje rezultata: 1:0 (3.), 1:2 (7.), 2:4 (9.), 4:4 (11.), 5:5 (13.), 5:8 (15.), 8:9 (18.), 11:10 (21.), 13:11 (23.), 14:13 (25.), 16:14 (28.) – 19:15 (33.), 23:16 (38.), 25:20 (41.), 29:22 (47.), 29:25 (51.), 32:26 (54.), 34:29 (57.) Rukometaši CO Zagreba poraženi su u posljednjem ovosezonskom nastupu u Ligi prvaka. Bolji od Zagrebaša bili su rukometaši Flensburga, koji su na kraju slavili rezultatom 36:29 (16:15). Iako su se svi u Zagrebu do sinoć nadali kako će današnja utakmica u Flensburgu odlučivati o prvom mjestu u skupini i odlasku CO Zagreba u polufinale Lige prvaka. No, nakon neodlučenog ishoda jučerašnje utakmice Portland – Hamburg, bilo je jasno da je Hamburg polufinalist iz ove 3, Zagrebove skupine. Iako su svi znali da je današnja utakmica revijalna i da se igra uglavnom za prestiž, u dvorani se okupilo 5 500 gledatelja željnih dobrog rukometa. No, na kraju, osim pobjede svojih ljubimaca, sa malo čime mogu biti zadovoljni, vidjeli smo utakmicu sa puno tehničkih grešaka, izgubljenih lopti i promašenih šuteva. Obadvije momčadi istrčale su u najjačim sastavima. Flensburg je, u odnosu na prvi susret, bio jači za Johnnya Jensena, a u postavi nije bilo ozlijeđenog Nielsena. Zagreb je utakmicu otvorio sa uobičajenih 3-2-1, protiv standardnih 6-0 domaćina. Malo iznenađenje bilo je što je na golu Flensburga bio Šijan, a ne Beutler. Šijan je odmah na početku obranio 2 udarca Džombe i pokazao da će to biti njegov dan. Prvih nekoliko minuta proteklo je u smušenoj igri, punoj grešaka, što je uobičajeno za jednu ovakvu utakmicu, koja ništa ne odlučuje i kad nema nekih velikih taktičko-tehničkih zadataka. Uz sve to, Zagrebaši su prvih 15-ak minuta stalno vodili, da bi se pogotkom Kaleba u 15. minuti odvojili na +3 (5:8). Ali, onda se i Flensburg sjetio da se i njih nešto treba pitati. Poglavito su se istaknula 2 krila Flensburga, Christiansen i Petersson. Nakon svake pogreške Duvnjaka i društva trčali su u kontru i zabijali. Tako je ljevak Petersson u 19. minuta zabio već 6 pogodaka. Christiansen u 20. minuti prvi puta izjednačuje (10:10), a već u idućoj minuti Knudsen dovodi Flensburg u vodstvo. Lazarov izjednačava na 11:11 i to je bilo posljednje izjednačenje na utakmici. Igralo se dosta mlako, bez pravog žara i borbenosti, tako da smo prvo isključenje vidjeli tek u 26. minuti. Naravno da je isključen Johnny Jensen. Poluvrijeme je završili vodstvom Flensburga 15:14, a posebno se istaknuo Petersson sa 6 golova. Već po običaju, u redovima CO Zagreba najefikasniji je bio najbolji strijelac Lige prvaka, Kiro Lazarov, sa 5 golova. Nadali smo se da ćemo u drugom poluvremenu gledati kvalitetniju utakmicu, no, te su nade isparile već nakon par uvodnih minuta nastavka susreta. Domagoj Duvnjak sa nekoliko uzastopnih pogrešaka omogućuje Flensburgu da se odvoji na osjetniju prednost. Tako Christiansen već u 32. minuti povisuje prednost domaćina na 19:15 i tada se već vidjelo da bodovi ostaju u Flensburgu. Duvnjaku se pogreškama pridružuje Bičanić, tako da domaćin bez većih napora povisuje prednost. Jensen u 38. minuti diže na +7 za njemačku momčad (23:16). Zanimljivo da Zagrebaši u početnih 8 minuta drugog poluvremena postižu samo 2 pogotka (oba puta Lazarov), a neumorni Christiansen ne dopušta smanjenje vodstva na manje od 5-6 razlike. Lino Červar je shvatio da je utakmica izgubljena, pa tako u 46. minuti na parketu gledamo Vukića, Duvnjaka, Valčića, Kopljara, Horvata, Kolopera i kao jedinog iskusnog, vratara Dragana Jerkovića. Koliko se pozornosti posvećivalo obrani govori i podatak da suci prvi puta isključuju nekog Zagrebovog igrača tek u 48. minuti i to ne zbog oštrine, već zbog krive zamjene. U drugom poluvremenu probudio se Igor Vori, koji, zajedno sa Lazarovom, ne dopušta katastrofu Zagreba. Nijemci, iako je to teško reći za Flensburg, budući da u sastavu imaju samo 2 njemačka igrača, bez većih problema privode susret kraju i konačnih 7 razlike je i realan odnos snaga na parketu. Kiro Lazarov je sa 13 pogodaka pokazao zašto je najbolji igrač Lige prvaka, Vori je dodao 5, a Duvnjak 3 gola. U pobjedničkoj momčadi najefikasnija krila, Christiansen je zabio 11, a Peterssoon 7 golova. Knudsen je poentirao 5 puta, a posebno je do kraja susreta bio raspoložen vratar Šijan sa 20-ak obrana. – Zaslužena pobjeda domaćih, iako utakmica, na žalost, nije odlučivala ni o čemu. Lijepa rukometna atmosfera, Flensburg se dokazao kao vrhunski klub. Mi smo igrali na mahove, padala je koncentracija i to je razlog razlike na kraju. Nismo imali kontrolu nad igrom, što je rezultat dekoncetracije mlađih igrača kojima nedostaje iskustva. Ipak, treba biti realan, bilo bi previše da smo ušli u polufinale. Ponosni smo što smo u skupini LP ispred tako jakog Flensburga – rekao je poslije utakmice trener Zagreba Lino Červar. Blaženko Lacković postigao je tri pogotka za njemačkog predstavnika: – Mi smo igrali normalnu utakmicu, nije se išlo na glavu. Mislim da smo pokazali da smo bolja momčad, a upisali smo i prvu pobjedu u drugom dijelu. Kad je Zagreb krenuo, morao sam i ja, nema smisla- Zadovoljan sam pobjedom. CO Zagreb ovim je porazom pao na 3. mjesto u skupini, iza polufinalista Hamburga sa 8 bodova, te Portlanda, koji kao i Zagreb, ima 6 bodova, ali i bolji međusobni omjer. Flensburg je posljednji sa 4 boda. Treće mjesto Zagrebaša u ovakvoj konkurenciji fantastičan je uspjeh igrača Line Červara, ako znamo da ostale vrhunske momčadi koje računaju na europski vrh imaju godišnji proračun između 5 i 10 milijuna eura, što je nekoliko puta više od onoga s čime raspolažu Zoran Gobac i vodstvo Zagreba. No, ako se ispune najave za iduću sezonu i ukoliko u redove hrvatskog prvaka zaista dođe Ivano Balić i još netko od naših asova koji igraju vani, sigurno je da će Zagrebaši biti spremni napraviti i korak više u odnosu na ovu sezonu, a to bi zaista bilo fenomenalno, ne samo za Zagrebaše, već za hrvatski rukomet uopće.