Nakon drugog kruga 27. Svjetskog rukometnog prvenstva od Egipta su se oprostile neke reprezentacije koje su mnogi vidjeli u borbi za medalju. Među njima prije svih Hrvatska i Slovenija, Portugal pa i Njemačka bez obzira na otkaze brojnih igrača. Pred nama su četvrtfinalni susreti, ali i prilika da kratko svedemo račune onoga što smo vidjeli do sada na prvom prvenstvu u povijesti s 32 reprezentacije.
O Hrvatskoj i njezinom nastupu sve je već rečeno. Nikada u povijesti naša reperezentacija nije bila slabije plasirana na svjetskoj smotri. Pri tome je na kraju doživjela i najteži poraz u povijesti svojih nastupa na svjetskim prvenstvima. Jednom riječju bilo je to prvenstvo koje treba što prije zaboraviti i okrenuti se budućim izazovima. A njih je jako puno. Od olimpijskih kvalifikacija, pa nadamo se i Olimpijskih igara u Tokiju, Europskog prvenstva u Mađarskoj i Slovačkoj za manje od godinu dana, do Svjetskog prvenstva koje ćemo za četiri godine zajednički organizirati s Danskom i Norveškom. Hrvatska će se, sigurni smo brzo oporaviti i vratiti na svjetsku scenu još bolja i jača.
Stoga, pogledajmo na 96 susreta koji su do sada odigrani u Egiptu. Među osam reprezentacija koje su u četvrtfinalu šest je iz Europe, po jedna iz Afrike i Azije. Egipat je šesti put u nokaut fazi svjetskih prvenstava. I rekorder je među ostatkom svijeta. Oni su nakon 1995., 1997., 1999., 2001., 2019., evo i 2021. na rubu borbe za medalju. Hoće li se tamo naći reći će nam branitelj naslova Danska. Ta je reprezentacija po mnogima najveći kandidat za novo zlato. Imaju sjajnu ekipu. Ždrijeb ih je mazio, jer su do sada igrali sa samo jednom europskom reprezentacijom (Hrvatska), svježiji su od ostalih i definitivno sastav koji dominira dosadašnjim dijelom natjecanja. Danska je ovoga trenutka u silovitom naletu sa 16 uzastopnih pobjeda na svjetskim prvenstvima, (posljednji poraz 22.01. 2017. od Mađarske 27:25) i na korak da se približi činilo se nedodirljivoj francuskoj generaciji koja je od 2015. do 2019. godine upisala 25 pobjeda u nizu.
Katar je druga reperezentacija izvan Europe koja je u četvrtfinalu. To je treći puta da su u tom biranom društvu. Godine 2015. kao domaćini otišli su do finala, 2017. zaustavila ih je Slovenija, a vidjet ćemo mogu li se nositi sa Švedskom koja je najugodnije iznenađenje prvenstva. S četiri pobjede i dva remija, ta je mlada ekipa pod vodstvom Norvežanina Glena Solberga iznenadila sve. Švedska je naime, u Egipat došla bez sedam-osam igrača svjetske vrijednosti poput Niclasa Ekberga, Jespera Nielsena, Andreasa Nilssona, Mikaela Appelgrena, Lukasa Nilssona, Simona Jeppssona itd,itd… pa je opet pronašla put do nokaut faze. Postigli su najmanje pogodaka od svih četvrtfinalista (172), ali uz Dansku imaju najbolji postotak realizacije – Danska 73, Švedska 72 posto.
Inače, osim Egipta i Katara, samo su još tri reperezentacije u povijesti svjetskih prvenstava iz ostatka svijeta bile u nokaut fazi: Južna Koreja (1997.), Cuba (1999.) i Tunis (2005.) godine.
Nema sumnje da najveću pozornost od svih četvrtfinalnih susreta privlači onaj između Španjolske i Norveške. Europski prvaci su nakon remija s Brazilom na početku, redom pobjeđivali Poljsku 27:26, Tunis 36:30, Njemačku 32:28, Urugvaj 38:23, i Mađarsku 36:28. Prosjek postignutih pogodaka im je 28,9 po susretu, a primljenih 24,0. Norveška je pak otvorila turnir porazom od Francuske 28:24. Nakon toga zaredali su s pobjedama. Protiv Švicarske plus 6, Austrije 9, Portugala 1, Alžira 13, te Islanda na kraju plus 2. Oni su malo efikasniji od Španjolske s 29,2 pogotka po susretu, ali su malo više i primali 25,0 po susretu. Norveška u svojim redovima ima drugog najboljeg strijelca svjetskog prvenstva Sandera Sagosena koji je postigao točno 50 pogodaka. Bolji je samo Katarac Frankis Marzo s 53 pogotka. Norvežanin je po mnogima i prvi kandidat za najboljeg igrača prvenstva, osobito ako Norvešku dovuče do borbe za medalju.
Francuska je do Mađarske stigla neokrznuta, odnosno sa svih šest pobjeda. Pri tome su igrali s pet europskih reprezentacija i samo jednom (Alžir) iz ostatka svijeta. Obrana im je i dalje zaštitni znak. Imali su peh da im se ozlijedio sjajni vratar Wesley Pardin, pa ostali samo na Vincentu Gerardu. Yann Genty i novo prijavljeni Remi Desbonet nisu iz ekstra kategorije, premda su dobri vratari. Mađarska je pak jako dobra. Nastavila je s uzlaznom putanjom koju je demonstrirala lani na europskom prvenstvu kada su za malo ostali bez borbe za peto mjesto. U Egiptu su bez Patrika Ligetvarija i Imana Jamalija, ali to im ne smeta da uz Dansku budu druga najefikasnija ekipa četvrtfinala. Uz sve to i defenzivno su jako dobri, sa samo 23,1 primljenim pogotkom po susretu.
Inače, nerazumljivo je od Svjetske rukometne federacije (IHF) da je čak tri susreta četvrtfinala rasporedila da se igraju u isto vrijeme. Tako će od 17:30 na teren Egipat i Danska, a u 20:30 Francuska – Mađarska, Švedska – Katar i Španjolska i Norveška. Kako i gdje gledati tri susreta odjednom?
I za kraj recimo da nije kompletna Hrvatska otišla iz Egipta. Tu su još ostali Matija Gubica i Boris Milošević koji danas sude četvrtfinale Egipat – Danska. Poželimo im puno sreće, i kada već nema Hrvatske u finalu, možda vidimo upravo njih u tom susretu.
SP 2021: ¼ FINALE
17:30 EGIPAT – DANSKA (Cairo/ Cairo Stadium Hall 1)
20:30 FRANCUSKA – MAĐARSKA (Giza/Dr. Hassan Moustafa)
20:30 ŠVEDSKA – KATAR (Cairo/Cairo Stadium Hall 1)
20:30 ŠPANJOLSKA – NORVEŠKA (New Capital/ New Capital Sports Hall )