SP 2021: Danska obranila naslov svjetskog prvaka, Španjolskoj bronca

34
Photocredit: International Handball Federation

Rukometaši Danske obranili su naslov svjetskog prvaka osvojen prije dvije godine. U finalu 27. Svjetskog prvenstva u Egiptu, Danska je s 26:23 pobijedila Švedsku i tako postala četvrta zemlja u povijesti kojoj je to uspjelo nakon Švedske, Rumunjske i dvaput Francuske. Bronca je pripala reprezentaciji Španjolske koja je u borbi za treće mjesto pobijedila Francusku 35:29.

FINALE: DANSKA – ŠVEDSKA 26:24
Finalni susret 27. Svjetskog prvenstva nije obilovao ljepotom i atraktivnošću. Bilo je to pravo finale, s mnogo preokreta i taktičkog nadmudrivanja. Švedska je bolje ušla u susret i triput imala po pogodak prednosti. Onda ona prelazi na stranu Danske. Ali dva isključenja Jensena Saugstrupa i dobro zatvaranje mladog Mathiasa Gidsela, otvaraju priliku Šveđanima da se vrate u igru i oni uskoro stižu do izjednačenja. A onda i dva pogotka razlike 11:13. Ali ne uspijevaju to održati do poluvremena jer su u završnici ostali bez dvojice igrača zbog isključenja i Danska je stigla do poravnanja rezultata 13:13.

U nastavku ponovno puno borbe, nadmudrivanja. Prednost je bila malo na jednoj, malo na drugoj strani. Ključni trenutak susreta bio je ulazak mladog Jacoba Holma koji je ne samo rasteretio Mikkela Hansena, već postigao četiri pogotka za redom i Danskoj donio dva pogotka razlike. Kada su konačno u 51. minuti Danci otišli na plus tri, svu raskoš svog talenta pokazao je Niclas Landin na vratima zaustavljajući zicer za zicerom čuvajući prednost koju su njegovi suigrači stvorili. Danski vratar je u manje od mjesec dana, zajedno s bratom Magnusom Landinom postao europski klupski, a sada i momčadski svjetski prvak.Na kraju je imao 15 obrana i bio jedan od apsloutnih junaka finala. Najbolji strijelac novih, starih svjetskih prvaka bio je Mikkel Hansen sa sedam pogodaka. On je pak, drugo svjetsko prvenstvo za redom biran za MVP-a. Šveđane je u finalu predvodio Hampus Vanne s pet pogodaka. Zanimljivo je spomenuti da je Danska imala 58 posto, a Švedska samo 51 posto realizacije. To je drugi naslov prvaka za Dansku. Uz to imaju i tri srebra i jednu broncu i trenutačno su na četvrtom mjestu ljestvice svih vremena.

1. MJESTO: ŠPANJOLSKA – FRANCUSKA 35:29
    Europski prvaci Španjolci zasluženo su osvojili svjetsku broncu. Krenuli su silovito s 4:0.  Francuska nikako nije uspijevala složiti onu svoju toliko prepoznatljivu i čvrstu obranu. Uz sve Španjolci su na vratima imali čudesnog Rodriga Collaresa koji je na kraju imao 16 obrana. Nakon prve četvrtine susreta Španjolska je imala pet pogodaka razlike, i uz manje poteškoće uspjela je do predaha donijeti plus tri 16:13.

Francuska je vrlo dobro krenula u nastavak. Vrlo brzo stigla je na samo pogodak zaostatka i tu stala. Kao da nije imala prava napadačka rješenja, posebno na vanjskim pozicijama. Jedini koji je mogao odgovoriti tim visokim zahtjevima bio je Hugo Descat koji je samo u drugom dijelu imao učinak 7 od 8. Sredinom drugog dijela Španjolska je prelomila susret odlazeći na plus pet (23:18). Najveća prednost aktualnih europskih prvaka bila je sedam razlike, sedam minuta prije kraja. S osam pogodaka Alex Dujshebaev bio je najefikasniji u španjolskim, a Hugo Descat sa sedam u francuskim redovima.

Španjolskoj je to četvrta medalja sa svjetskih prvenstava. Uz dva zlata, sada imaju i dvije bronce. Francuska je pak nakon osam godina prvi put ostala bez medalje na svjetskom prvenstvu.

Idealna momčad 27. Svjetskog prvenstva je: vratar Andreas Palicka (Šve), lijevo krilo Hampus Vanne (Šve), desno krilo Ferran Sole (Špa), lijevi vanjski Mikkel Hansen (Dan), srednji vanjski Jim Gottfirdsson (Šve), desni vanjski Mathisas Gidsel (Dan), kružni napadač Ludovic Fabregas (Fra). MVP Mikkel Hansen.