1. HRL – Žene: Lokomotiva do četvrtog naslova, ispali Trešnjevka, Trogir 58 i Zelina

1100
1. HRLŽ - Lokomotiva Zagreb 36 - 19 Umag (21 - 6) (15 - 13), 28.5.2022. 17:30 Mala dvorana doma sportova, Zagreb

Posljednje 26. kolo 1. hrvatske rukometne lige za žene donijelo je očekivanu pobjedu Lokomotive Zagreb i potvrdu osvajanja naslova prvakinja. Nakon 1992., 2004. i 2014., to je četvrti naslov zagrebačkog sastava u povijesti. Ligu su napustili Trešnjevka, Trogir 58 i Zelina.

Lokomotiva Zagreb nije dakako propustila priliku da pobjedom nad Umagom, koji je u Zagreb stigao sa samo osam igračica i dvije vratarke, dođe do četvrtog naslova prvakinja Hrvatske. Krenule su zagrebačke rukometašice punom snagom kao da je riječ o finalu nekog europskog kup natjecanje. I već nakon prvih 30 minuta stvorile čak 15 pogodaka razlike, 22:6. U nastavku je naravno ritam malo pao. Nenad Šoštarić puno je rotirao pa je Umag na kraju zamrznut na minus 17. Nažalost, zagrebački susret ostat će upamćen i po prekidu od gotovo sat vremena nakon što se ozlijedila Katarina Raspudić i čekanju da u dvoranu stigne zagrebačka Hitna pomoć. Vratarke Lokomotive zajedno 16 obrana (Lucija Bešen 10, Lena Ivančok 6). S 9 pogodaka Andrea Šimara najučinkovitija kod novih prvakinja. Na drugoj strani 11 obrana Saša Sladić. Najbolji strijelac Umaga Ana Jajčević s pet pogodaka.

Lokomotivi Zagreb medalje i pehar predali su predsjednik Hrvatskog rukometnog saveza Tomislav Grahovac, izaslanik gradonačelnika grada Zagreba Milan Čolić te povjerenik za natjecanja HRS-a Ante Ančić.

Bjelovar je prema očekivanju osvojio nove bodove protiv Trogira 58 i potvrdio mjesto broj tri ove sezone u Hrvatskoj. Već od starta bila je to jednosmjerna ulica. Nakon prve četvrtine, Bjelovarke su imale plus pet (9:4). Premda su se gošće u jednom trenutku primakle na samo dva pogotka zaostatka, na predah su ipak otišle s minus pet (18:13).  Hrabro su trogirske rukometašice odigrale nastavak, ali objektivno, ni jednog trenutka nisu zaprijetile domaćinu. Na kraju su poražene s 34:26. Bjelovarske vratarke upisale su čak 17 obrana (Karmela Pokopac od toga 14). Prvi strijelac bila je Lea Vukojević s učinkom 10 od 10. Kod gošći, najbolja Anđela Šušak također s 10 pogodaka, ali iz 21 udarca.

U susretu za prestiž, Sesvete su pobijedile Dalmatinku. Svaka ekipa dobila je po jedno poluvrijeme. Nakon desetak minuta izjednačene igre na početku, Dalmatinka je prelomila prvi dio s tri pogotka u nizu i na predah odnijela istu takvu prednost (14:17). U nastavku kao da je iz svlačionice izašla druga ekipa Sesveta. Sve što su zamislile uspjele su i realizirati. Do vodstva su domaće rukometašice stigle u 44. minuti, 23:22. Nakon toga napravile su niz od 5:1 i praktički riješile pitanje pobjednika. Ukupno 15 obrana imale su domaće vratarke. Prvi strijelac pak bila je Mia Tupek s 10 pogodaka. Gošće je predvodila Iva Bule s pogotkom manje.

Zanimljiv i dosta izjednačen susret odigrali su Osijek i Dugo Selo 55. Nakon desetak minuta igre pogodak za pogodak, gošće prve stvaraju osjetniju prednost. U 13. minuti naime vode 5:8. Ali tri minute poslije sve je na početku jer Osijek uspijeva izjednačiti na 10:10. I ne samo to, nego i voditi sve do tri i pol minute prije kraja. Ali na predah nitko nije odnio prednost jer je prvo poluvrijeme završeno sa 17:17. Ključno razdoblje u drugom dijelu bilo je odmah na početku. Tada su gošće napravile niz od 3:7, pobjegle na plus tri i to gotovo bez većih poteškoća sačuvale do kraja. Čak 15 obrana imala je Katarina Borac u domaćim redovima. Devet pogodaka dala je Lea Hren. Vratarke Dugog Sela 55 17 obrana (Mara Budić 8, Hana Miličević 9). Josipa Bebek na svojoj standardnoj razini s čak 11 pogodaka.

Zrinski  je dosta turbulentnu, s mnogo promjena u igračkom kadru, sezonu završio porazom od Splita 2010. Nije iznenađenje jer Split je jedno od najugodnijih iznenađenja lige. S izuzetno mladom ekipom na kraju je osvojio 6. mjesto. Već nakon 15tak minuta bilo je jasno u kojem smjeru ide utakmica. Tada su Splićanke imale 4 pogotka razlike. Do poluvremena je ta prednost narasla za još jedan pogodak, s tim da je Zrinski primio čak 17 pogodaka (12:17). U drugom dijelu, Zrinski je izgledao bolje, opasnije. I uspio je dobiti taj dio, 21:18. Ali to nije bilo dovoljno za konačni uspjeh i oproštaj od navijača pobjedom. Split ni jednog trenutka nije ispuštao svoju prednost. Na kraju je slavio s 33:35. Uz 13 obrana Marte Kozjak, najbolja u domaćim redovima bila je Ira Resman s 8 pogodaka. Kod gošći, briljantna Sara Marendić s 12 pogodaka iz 15 pokušaja.

1. HRL ZA ŽENE: 26 KOLO

LOKOMOTIVA ZAGREB – UMAG  36:19

BJELOVAR – TROGIR 58 34:26

SESVETE – DALMATINKA 32:28

OSIJEK – DUGO SELO 55 29:33

ZRINSKI – SPLIT 2010 33:35

Prethodni članakZavršnica 1. HRL U12 (Ž): Treći dan otkrio tko će igrati u polufinalu
Sljedeći članak1. HRL – Žene: Izjave nakon 26. kola