EHF Liga prvakinja: Gyor i Vipers u velikom finalu

154
Ivana KAPITANOVIC, Semi final 2 - Metz Handball vs Vipers Kristiansand, EHF Final4 Women 2022, MVM Dome, Budapest, Hungary, 04.06.2022, Mandatory Credit © Jozo Cabraja / kolektiff

U velikom finalu EHF Lige prvakinja ove godine igrat će Gyori Audi ETO KC i VIPERS Kristiansand. Mađarski sastav bio je bolji od Team Esbjerga 32:27, a branitelj naslova Vipers Kristiansand je s 33:27 pobijedio Metz HC. Mađarskom klubu to je 9. finale, norveškom pak drugo. Od tri hrvatske igračice u drugom polufinalu, najbolja je bila Ana Debelić.

GYORI AUDI ETO KC – TEAM ESBJERG 32:27

Pred nepunih 15 tisuća gledatelja od kojih je većina bila domaćih i na strani Gyora, danski sastav je ostavio bolji dojam u prvom dijelu. I vodio je praktički cijelo vrijeme. Višestrukog europskog prvaka potonuća je spasila sjajna Silje Solberg koja je u prvom dijelu imala 9 obrana, a uz to je postigla i dva pogotka. Na predah se tako otišlo s 15:15.

Gyor je napokon proigrao kako zna i umije, ali i kao favorit u nastavku. Na vrata je stala Amandine Leynaud i dodala svoj veliki obol sa 7 obrana predstavi mađarske ekipe. Naime, već nakon desetak minuta igre u drugom dijelu, Gyor je imao plus tri (21:18). I uspjele su je održati sljedećih desetak minuta kada se igralo pogodak za pogodak. Sedam minuta prije kraja, Gyor je bio na 5 razlike i time je pobjednik bio odlučen. Njihov ukupni postotak šuta bio je 74, a Team Esbjerga samo 52 posto. Kada tome dodamo i 13 obrana više vratarki Gyora sve je jasno. S 5 pogodaka, Stine Bredal Oftedal bila je najefikasnija u redovima mađarskog sastava. Kod Esbjerga, najefikasnija Ella Henny Reistad.

VIPERS KRISTIANSAND – METZ HANDBALL 33:27

Jako uzbudljivo i neizvjesno bilo je drugo polufinalno nadmetanje. Nas je više zanimalo jer smo imali hrvatske igračice u njemu. Ana Debelić bila je u startnoj postavi branitelja naslova, a na drugoj strani svoje mjesto među vratnicama našla je Ivana Kapitanović dok je Ćamila Mičijević bila na klupi.

Vipers je odigrao fantastičnih 20 minuta. Obrana Metza nikako nije uspijevala pronaći način da zaustavi brzi protok lopte norveškog sastava, ali i posebno raspoloženu Marketu Jerabkovu koja je s lakoćom pogađala iz svih pozicija. Kada tome dodamo da je Katrine Lunde skupila 7 obrana u tom razdoblju jasno je zbog čega je Vipers u 22. minuti imao plus pet. Ali, onda slijedi pad u crnu rupu i Metz serijom 0:6 ne dolazi samo do  izjednačenja, već i minimalne prednosti na predahu, 14:15.

Ali, u nastavku francuski sastav kao da ne postoji na terenu. Nakon samo sedam minuta, Vipers dolazi do prednosti od dva, a u 45. minuti i 5 razlike (25:20). Čudesna Katrine Lunde nastavlja skupljati obranu za obranom, a neumorna Marketa Jerabkova pogađati kada god se sjeti i poželi. Četrdesetdvogodišnja vratarka Kristiansanda na kraju je imala 16 obrana, a Čehinja je dala pomalo nevjerojatnih 12 pogodaka. Metz je u drugom dijelu dao 12, a primio čak 19 pogodaka. Najbolji strijelci francuske ekipe Tamara Horaček (sve sa 7 metara) i Orlane Kanor sa po četiri pogotka.

Naša Ana Debelić odigrala je sjajnu utakmicu za Vipers. Postigla je 4 pogotka iz 4 pokušaja, ali je iznudila nekoliko sedmeraca i isključenja. Ivana Kapitanović je skupila 6 obrana, od kojih su četiri bile u završnici drugog poluvremena kad je ponovno dobila priliku. Ćamila Mičijević svih je 60 minuta ostala na klupi.

Dodajmo još da je u polufinalu Metza i Vipersa jedna od dvije delegatkinje bila Lidija Bojić – Ćaćić što je veliki uspjeh za hrvatski rukomet jer ukupno četiri Hrvatice sudjelovale su u jednom polufinalu Lige prvakinja.

Prethodni članakZavršnica 1. HRL U11 (M): Tri zagrebačka kluba u polufinalu
Sljedeći članakPaket24 Premijer liga – Kvalifikacije: KTC Križevci i Metković-Mehanika novi članovi Premijerke