EHF EURO 2022: Hrvatska na europskim prvenstvima

418

EHF EURO 2022 ili Europsko prvenstvo kako ga mi zovemo, 15. je po redu. Prvi put u povijesti, tri zemlje su domaćini natjecanja. Također, prvi put u povijesti prvenstvo se igra u studenom. Razlog je Svjetsko nogometno prvenstvo kojem je domaćin Katar u prosincu, s kojim se ni jedan sportski događaj na svijetu ne može mjeriti pa je Europska rukometna federacija, logično, odlučila promijeniti datum održavanja ovog EURA. Tako će se najbolje europske rukometašice natjecati od 04. – 20. studenog. Gradovi domaćini su Ljubljana (skupina, drugi krug i finalni dio), Celje (skupina), Podgorica (skupina) i Skoplje (skupina i drugi dio).

Hrvatska će 12. puta biti sudionik toga natjecanja. Do sada su naše rukometašice propustile tri europska prvenstva, i to tri za redom 1998., 2000., i 2002. godine. Najveći uspjeh svakako je bronca s Europskog prvenstva od prije dvije godine, a najslabiji pak,  dva 16. mjesta 2016. i 2018. godine. Prisjetimo se malo svih tih nastupa.

Godine 1994. kad je održano prvo Europsko prvenstvo, a domaćin mu je bila Njemačka, naša reprezentacija bila je odlična. Izbornik je bio prof. Vatromir Srhoj. Hrvatska je ostvarila tri pobjede u skupini (Austrija 14:13, Norveška 16:15, Švedska 20:17), a poražena je od Danske 26:20 te Ukrajine 22:18 pa je zauzela 3. mjesto nakon prvog kruga. Tako je završila u borbi za 5. mjesto s Rusijom koju je na kraju pobijedila 27:26. I sve do Danske prije dvije godine, bio je to najbolji rezultat hrvatskih rukometašica na europskim prvenstvima.

Dvije godine poslije, Hrvatska je osvojila 6. mjesto. Prvenstvo je održano u Danskoj koja je postala europski prvak. Izbornik je još uvijek bio prof. Vatromir Srhoj. Najprije su poražene od Austrije 21:25. Zatim su dobile Poljsku istim rezultatom pa Mađarsku 24:19. Novi poraz stigao je od Danske 22:27, da bi u posljednjem susretu u skupini, jer tada je bilo po šest reprezentacija u skupini, slavile protiv Švedske 29:28 i završile na 3. mjestu. U borbi za 5. i 6. mjesto poražene su od Rumunjske 17:23.

Nakon toga, slijedilo je šest sušnih godina u kojima naše rukometašice nisu vidjele europsku smotru. Povratak je uslijedio 2004. godine u Mađarskoj. Ovoga puta, sustav natjecanja bio je malo promijenjen pa su se u skupini nalazile po četiri reprezentacije. Na izborničkom mjestu bio je Zdenko Kordi. Hrvatska je izgubila dva susreta u skupini i završila na posljednjem mjestu. Bolje od naših rukometašica bile su one iz Srbije i Crne Gore 30:34, zatim Rusije 22:26, slavile su protiv Slovenije 30:29. Tako su završile na 13. mjestu.

Dvije godine poslije, Europsko prvenstvo održano je u Švedskoj. Hrvatska je ponovno bila dobra u prvom krugu. Nakon startnog poraza od Rusije 22:27, dobila je Ukrajinu 24:23, a zatim i domaćina prvenstva, Švedsku 21:20 i izbacila ih iz borbe za medalju. Izbornik je bio Josip Šojat. U drugom krugu upisana su dva poraza i jedna utješna pobjeda. Najprije nas je dobila Španjolska 27:29, onda minimalno Francuska 21:22. Na kraju su naše rukometašice pobijedile Dansku 26:22 i završile na 4. mjestu te skupine, odnosno ukupno 7. mjestu Europskog prvenstva. Treba reći da je o poretku u skupini drugog kruga odlučivala mini ljestvica između Španjolske, Švedske i Hrvatske. Šveđanke su imale +4, Hrvatska -1, a Španjolska -3 gol-razliku pa je u borbu za 5. i 6. mjesto prošla Švedska.

Posljednji veliki rezultat prije osvajanja medalje bilo je 6. mjesto na EP-u u Sj. Makedoniji 2008. godine. Ekipu je vodio Zdravko Zovko. Tu su na startu naše rukometašice iznenadile favoriziranu Srbiju i slavile s 29:27. Onda je stigao pomalo neočekivan poraz od domaćina Makedonije 29:31. Uz sve to na kraju je stigao poraz od Njemačke 27:31, ali Hrvatska je ipak, prošla dalje kao trećeplasirana u skupini. U drugom krugu je zaigrala kao preporođena. Najprije je pala Bjelorusija 43:35. Zatim je stigao poraz od Rusije 21:24 koji je raspršio snove o velikom rezultatu. Na kraju su naše rukometašice dobile Švedsku 29:24, i zahvaljujući mini ljestvici i gol-razlici koja je ovoga puta bila na našoj strani osvojile 3. mjesto u skupini, odnosno došle do utakmice za 5. i 6. mjesto. Tu su nažalost, poražene od Rumunjske 33:36 nakon produžetaka i prvenstvo završile na  6. mjestu.

Godine 2010. prvi put bilježimo dvije zemlje kao domaćine Europskog prvenstva. Bile su to Danska i Norveška. Na izborničkoj klupi bio je prof. Zlatko Canjuga. Imali smo odličnu generaciju s Andreom Penezić u glavnoj ulozi. Bile su tu još i Jelena Grubišić na vratima, Kristina Franić, Dijana Golubić, Miranda Tatari, itd,itd… Hrvatska je prvi krug igrala u Aarhusu. Island je dobila 10 razlike (35:25), zatim izgubila od Rusije 24:30 pa u pravoj drami srušila i Crnu Goru 29:28. U mini ljestvici Rusije, Crne Gore i Hrvatske koje su osvojile po četiri boda, naše su djevojke imale najslabiju gol-razliku i završile na 3. mjestu. Ali, prošle su dalje prema Herningu. Tu su izgubile prva dva susreta, od Rumunjske 22:31, Danske još teže 19:31, da bi na oproštaju pobijedile Španjolsku 23:22 i ukupno osvojile 9. mjesto.

Na sljedeća dva Europska prvenstva Hrvatska je bila skromna. U Srbiji 2012. godine ostvarila je jednu pobjedu i to protiv Mađarske 28:27, zauzela posljednje mjesto u skupini i oprostila se od natjecanja nakon prvog kruga s 13. mjestom.

Na isti način predstavili smo se kao sudomaćini s Mađarskom na europskoj smotri 2014. godine. Igrali smo u Varaždinu. Nakon dva poraza od Švedske 28:30 i Njemačke 24:26, slaba nam je utjeha bila pobjeda nad Nizozemskom. Opet smo ispali nakon prvoga kruga i osvojili 13. mjesto. Bio je to i kraj izborničkog mandata prof. Zlatka Canjuge koji je dakle, vodio reprezentaciju na tri europska prvenstva.

Pad Hrvatske nije se zaustavio ni na sljedeća dva natjecanja. Iz Švedske 2016. i Francuske 2018. godine reprezentacija se vratila s po tri poraza i završila na posljednjem 16. mjestu. U prvom navratu vodio ju je Goran Mrđen, u drugom današnji izbornik Nenad Šoštarić.

Sve muke kroz koje je prošla na ta dva europska prvenstva, Hrvatska je naplatila u Danskoj 2020. godine kada je šokirala cijeli rukometni svijet i osvojila broncu. U uvjetima korona ludila, naše su „Kraljice šoka“ kako su same sebe prozvale, najprije srušile Mađarsku 24:22. Onda je pao svjetski prvak Nizozemska 27:25, da bi sve bilo zaokruženo kao u najljepšim snovima protiv Srbije pobjedom 25:24. Hrvatska se nije tu zaustavila. U drugom krugu bila je bolja od Rumunjske 25:20 pa je poražena od Norveške 26:35, da bi u susretu odluke za polufinale tukla Njemačku 23:20. U poluzavršnici nas je čekala super jaka Francuska i tu se ništa nije moglo napraviti. Poražene su uvjerljivo 19:30. Ali, nisu se predale. U najvažnijoj utakmici generacije i hrvatskog ženskog rukometa u borbi za broncu, u prepunoj Herning Boxen Areni, dobile su domaćina Dansku 25:19 i ispisale najljepše stranice naše rukometne povijesti. Reprezentaciju je kroz sve te teške bitke maestralno vodio sjajni Nenad Šoštarić. Ana Debelić našla se u idealnoj postavi prvenstva. Neuništiva Ćamila Mičijević bila je treći strijelac natjecanja s 35 pogodaka.

Ukratko, Hrvatska je  na 12. europskih prvenstava na kojima je do sada sudjelovala odigrala 54 susreta. Slavila je 25, a poražena 29 puta. Vrijeme je da se taj omjer  promijeni i još malo uljepša.

Prethodni članakEHF EURO 2022: Hrvatska u prvim susretima na europskim prvenstvima
Sljedeći članakEHF EURO 2022: „Kraljice šoka“ poražene na startu prvenstva