EHF EURO 2022: Danska je uvijek veliki izazov

707
Mandatory Credit © Jure Erzen / kolektiff

Nakon poraza protiv Slovenije, pred hrvatskom ženskom seniorskom reprezentacijom novi je izazov. Možda i posljednja prilika da se uhvati vlak za vrijedan rezultat prvenstva. Našu reprezentaciju naime, čeka trostruki olimpijski, bivši svjetski, ali i trostruki europski prvak – Danska. Tu je još sedam medalja različitog sjaja s velikih natjecanja, što je samo još jedna potvrda da je riječ o svjetskoj rukometnoj velesili.

Danska je u Sloveniji na ovom prvenstvu doživjela šok odmah na početku natjecanja, kada je poražena od Slovenije 28:26. Nakon toga, nanijele su najteži poraz Srbiji na europskim prvenstvima 34:21, da bi u posljednjem kolu bile bolje od Švedske 25:23. Tako je u drugi krug došla s dva boda, kao i dvije preostale reprezentacije iz skupine B koja se igrala u Celju.

Na početku drugog kruga srušile su Mađarsku (u završnici su napravile niz od 5:1) i ostavile je i dalje na dnu ljestvice bez boda. Pobjeda protiv Hrvatske dovodi ih na prag raja, poraz pak ostavlja traumu, jer već 10 godina nemaju medalju s europskih smotri.

Pogledajmo dakle s kakvim snagama raspolaže Danska na ovom prvenstvu. Među vratnicama su dvije briljantne golmanice. Sandra Toft (33.god) danas je članica Gyora. I to dovoljno govori. Iza nje je 18 godina sjajne karijere od Danske, Norveške, preko Francuske do Mađarske. I više od 150 nastupa za reprezentaciju. Godine 2021. birana je za najbolju rukometašicu svijeta u izboru IHF-a.

Društvo joj pravi sedam godina mlađa Althea Reinhardt. Premda je pomalo u Sandrinoj sjeni, riječ je o sjajnoj vratarki. Ima medalje sa svih natjecanja u mlađim kategorijama, između ostalih europsko i svjetsko zlato. Trenutačno je članica Odensea, a to znači da brani u Ligi prvakinja. Treća vratarka je mlada Anne Kristensen i ona je za sada na tribinama.

Velika snaga Danske leži u vanjskim igračicama. I doista je teško reći tko je bolji, kvalitetniji, precizniji. Igrom Danske uglavnom dirigiraju Mia Hojlund i Cathrine Simona Petersen, prva je igračica Odensea, druga Ikast – Herninga. Lijevo od nje se najčešće nalazi Anne Mette Hansen. Sve može i sve zna. Ima pune ovlasti izbornika da završava akcije u kritičnim trenucima. Dovoljno je reći da je udarna snaga Gyora. Desno je pak, čudesna, 192 cm visoka Mette Tranborg. Ona je članica Team Esbjerga i uskoro ćemo je gledati u dva okršaja s Lokomotivom u Ligi prvakinja. Ona je prvi strijelac među svim vanjskim igračicama Danske s 13 pogodaka uz šest promašaja. Na toj strani mijenja je, a protiv Mađarske je počela susret Louise Vinter Burgaaard (30. god, Metz). Manje je učinkovita od nje (7 pog./13 pokušaja), ali može mnogo toga pomoći u obrani.

Iznimna snaga Danske su krila. Na lijevoj strani je Emma Fris koja ima samo 23 godine i igra za Ikast. Trenutačno je prvi danski strijelac na ovom prvenstvu s 24 pogotka iz 34 pokušaja, ili 70 posto realizacije. Brza je poput vjetra i glavna igračica za kontru.

Desno je Trine Jensen Oestegaard (31. god. SG BBM Bietigheim). S 19 pogodaka ona je drugi strijelac te selekcije u Sloveniji.

A što tek reći za crtu. Tu je super iskusna Kathrine  Heindahl (11/15), još jedna igračica Team Esbjerga. Ovo joj je treće europsko prvenstvo. Kada se ona umori, a to je jako rijetko, uskače Sarah Iversen (32.god. Ikast). I mogli bismo tako, malo po malo nabrojati i ostale danske igračice. Gotovo sve one godinama igraju Ligu prvakinja ili  dansku ligu, jednu od najjačih na svijetu.

Dansku reprezentaciju i dalje vodi Jesper Jensen. Nerado ga se sjećamo jer je bio krajnje nekorektan prema našim rukometašicama prije dvije godine kada je Danska izgubila susret za broncu. Kao igrač bio je europski prvak 2008. godine, ali kao trener u dvije godine izborničkog mandata osvojio je samo broncu na SP-u 2021. godine, pri tome se nije kvalificirao za Olimpijske igre u Japanu.

Danska je u tri susreta prvog kruga postigla 85 pogodaka i zajedno s Francuskom dijeli 2. mjesto. Najbolja je Norveška sa 102 pogotka. Postotak realizacije Danske je 63 posto. Usporedbe radi Hrvatska je dala 70 pogodaka, uz učinkovitost od 59,3 posto.

Hrvatska i Danska do sada su igrale čak 11 susreta na velikim natjecanjima. I rezultat je potpuno izjednačen. Po pet pobjeda ima svaka reprezentacija, a jedanput je bilo neodlučeno. Posljednji susret u Herningu prije dvije godine u borbi za broncu, pripao je našoj izabranoj vrsti s 25:19. Kamo sreće da se ta priča ponovi u Ljubljani.

EHF EURO 2022: GLAVNA SKUPINA 1, 2. KOLO
12.11.2022.
18.00         HRVATSKA – DANSKA

Prethodni članak“Kraljice šoka” nakon poraza od domaćina Slovenije | Šoštarić, Blažević & Debelić | EHF EURO 2022
Sljedeći članakMožemo li do reprize iz Danske 2020.? | Šoštarić, Šimara, D. Kalaus & P. Posavec | EHF EURO 2022