1. HRL Žene: Derbi bez pobjednika , Koka i Sesvete prekinule crni niz, slavlja Zrinskog i Bjelovara

398

U pet susreta 9. kola 1. hrvatske rukometne lige za žene, derbi u Pločama između Dalmatinke i Dugog Sela 55 završen je bez pobjednica. Koka i Sesvete uspjele su prekinuti niz od četiri odnosno tri poraza. Zrinski se osladio u Rijeci, a Bjelovar u Umagu.

Kao što se moglo i očekivati, derbi susret u Pločama donio je puno uzbuđenja. Prva četvrtina pripala je gošćama. Plus dva bila je njihova najveća prednost. Ali, onda stiže prvi veliki niz domaćih rukometašica od četiri pogotka zaredom i prednost seli na stranu Dalmatinke (9:7). Do kraja prvoga dijela vidjeli smo još dva izjednačenja da bi ekipa iz Ploča na predah odnijela pogodak prednosti.

I u nastavku je bilo jako mnogo neizvjesnosti. Vodila je Dalmatinka praktički cijelo vrijeme. Dugo Selo ’55 je imalo samo tri izjednačenja. Četiri minute prije kraja bio je domaći sastav na dva razlike i činilo se da je pobjeda blizu. Ali, gošće nisu tako mislile. Uspjele su postići dva, a ne primiti ni jedan susret i na kraju osvojile veliki i važan bod u borbi za 3. mjesto. S 10 pogodaka Iva Bule bila je najbolja u redovima Dalmatinke. Kod gošći 11 obrana Mare Budić. Najpreciznija je bila Dora Petković sa sedam pogodaka.

Zrinski nije propustio priliku da na iskustvo osvoji bodove kod Zameta u Rijeci i ode u zlatnu sredinu ljestvice. Odličan početak imale su gošće i kao da su time malo uplašile domaće rukometašice. Naime, već u 9. minuti Zrinski je vodio 2:7. Plus šest bila je njihova najveća prednost. Na predah su pak, odnijele pola toga jer je riječki sastav poluvrijeme završio s tri pogotka u niz (13:16).

Velika borba vodila se u drugom poluvremenu. Čakovčanke su s prvom većom serijom od tri uzastopna pogotka nakon 5. minuta igre imale pet razlike 14:19. Zamet je odgovorio s četiri pogotka zaredom i uspio se približiti na samo pogodak zaostatka. Ali ih onda opet stiže kriza i Zrinski novom serijom od 1:4, bježi na sigurnu udaljenost od 4 pogotka. I praktički bez većih problema privodi susret kraju. Sa sedam pogodaka Nikolina Pleša bila je najbolja u domaćim redovima. Kod gošći pak prvo ime iskusna Selena Milošević s devet pogodaka.

Koka je konačno uspjela zaustaviti niz od četiri poraza zaredom. Dvadesetak minuta ŽARK Split je pratio ritam domaćeg sastava. Plus tri bila je najveća prednost Koke u tom razdoblju. Ali, onda su potpuno stale i Varaždinke su nizom od 7:0, na poluvrijeme odnijele velikih 9 razlike (21:12).

Premda se nisu predale, gošće tu razlike nikako nisu mogle nadoknaditi u nastavku. Najbliže što su došle Koki bilo je minus pet (24:19) u 42. minuti. Sve dvojbe, ako ih je uopće bilo, riješene su u središnjici drugog poluvremena kada je Koka postigla osam, a primila samo jedan pogodak i pobjegla na nedostižnih 12 razlike. Splićanke su samo sjajnom dionicom Matee Mažurin od pet pogodaka zaredom stigle do konačnih 35:26. Ukupno 16 obrana imale su tri domaće vratarke. Najbolji strijelac bila je Lara Perić s osam pogodaka. Na drugoj strani sedam pogodaka Ane Ćukušić.

Ni Sesvete nisu propustile priliku da se vrate na pobjedničke staze, nakon tri vezana  poraza. Od početka do kraja susreta, imale su domaće ujednačen ritam. Vrlo rano stigle su do prednosti, od pet pogodaka koja su im omogućavala kontrolu nad igrom pa i pravo na poneku pogrešku. Trogir nikako nije mogao pratiti domaći napad. Tako je već nakon nepunih 20. minuta bio na minus deset. Tako je bilo i na kraju prvoga dijel (18:8).

Ta je razlika otvorila mogućnost domaćem treneru da rotira cijeli sastav, a da pri tome  ništa ne riskira. I to se na kraju višestruko isplatilo. Čak 11 njegovih rukometašica upisalo se među strijelce. Najbolja je bila Lana Jurina s osam pogodaka. Lea Zetović je isporučila svoju uobičajenu dozu obrana, ovoga puta bilo ih je 13. Kod gošći najbolja Nedilija Odak s devet pogodaka uz samo jedan promašaj.

Bjelovar je slavio u Umagu i uključio se u borbu za 3. mjesto. Prvih 30. minuta bio je to potpuno ravnopravan susret. Gošće su ga otvorile s 1:4. Umagu je trebalo još desetak minuta da posloži svoju igru i preuzme vodstvo. Dogodilo se to u 21. minuti nakon njihove najveće serije od četiri pogotka u nizu (9:7). Ipak, nisu to uspjele sačuvati do predaha. Bjelovar je uzvratio, poveo 10:11, da bi najbolja domaća igračica Nataša Miočinović i najbolji strijelac na kraju sa sedam pogodaka, sve vratila na početak pa se na predah otišlo s 11:11.

Bjelovar je odlučniji na početku drugog dijela. I velikim nizom od 1:6  već u 37. minuti odlazi na velikih pet razlike (12:17). I čuvale su tu prednost uz manje poteškoća do kraja. Najviše što je Umag uspio napraviti je prilazak na minus četiri (21:25). Ali, u posljednje tri minute nije bilo snage za konačni preokret i Bjelovar je rutinski stigao do nove pobjede. Kod gošći 12 obrana Karmele Pokopac, i dvije igračice s po šest pogodaka bez promašaja. Riječ je o Luciji Ivandi i Rei Jelenović.

1. HRL ŽENE: 9. KOLO
DALMATINKA – DUGO SELO 55 24:24
KOKA -ŽARK SPLIT 35:26
ZAMET – ZRINSKI 23:27
SESVETE – TROGIR 58 34:24
UMAG – BJELOVAR 22:27

Prethodni članakPaket24 Premijer liga – Liga B: Ni Bjelovar nije mogao zaustaviti Poreč
Sljedeći članak1. HRL Žene: Izjave nakon 9. kola