IHF U19 Svjetsko prvenstvo: Sažetak 4. dana

1521
Portugal vs Croatia, 2023 IHF MEN’S JUNIOR (U19) WORLD CHAMPIONSHIP, Varaždin, Croatia, 05.08.2023, Mandatory Credit © IHF / HRS / kolektiff

Puno uzbuđenja donio nam je četvrti dan natjecanja na 10. Svjetskom kadetskom prvenstvu. Iznenađenje dana, ali i cijelog natjecanja priredili su rukometaši Farskih Otoka u posljednjem susretu dana u Opatiji. Oni su pobjedom protiv Švedske 34:31 prošli u drugi krug, a tu reprezentaciju poslali u President Cup. To se Šveđanima, vjerojatno nikada nije dogodilo u povijesti. Svi ostali favoriti upisali su pobjede i prošli dalje. Među njima dakako, i domaćin Hrvatska koja je s lakoćom pobijedila Portugal 38:27.

Nakon ovoga kola, 48 utakmica je iza nas. Sutra je slobodan dan, a od ponedjeljka kreće drugi krug, odnosno President Cup.

VARAŽDIN: SKUPINE A & B
Za prve bodove na 10. Svjetskom kadetskom prvenstvu u varaždinskoj Areni, četvrti dan natjecanja borili su se Maroko i Novi Zeland. Uloga favorita bila je na strani Marokanaca. I oni su je u potpunosti opravdali. Nakon što su susret otvorili s 4:0, do sredine prvog poluvremena uspjeli su stvoriti zalihu od 11 pogodaka (13:2). Na predahu je pak, ona iznosila plus 14 (21:7). U nastavku su oba izbornika rotirala svoje postave pa je tempo bio nešto slabiji, ali ne i broj pogodaka. Završilo je s uvjerljivim slavljem Maroka 43:18, rekordnim kada su u pitanju njihovi nastupi na svjetskim prvenstvima. Ouahib Ilyasse bio je daleko najbolji na terenu s 12 pogodaka. Kod Novog Zelanda Paul Pringot je postigao sedam pogodaka.

Premda na Prvenstvu sudjeluje pet afričkih reprezentacija i gotovo je odigrano pola turnira, susret Alžira i Ruande bio je prvi međusobni reprezentacija iz toga dijela svijeta. Kao što se moglo i očekivati, bio je vrlo zanimljiv i uzbudljiv. Riječ je bila o susretu gdje je međusobni prestiž bio gotovo važniji od bodova. Ruanda je vodila prvih devet minuta. Onda je primat preuzeo Alžir i zadržao se u vodstvu do kraja. Na poluvremenu je imao pet pogodaka zalihe (18:13), na kraju šest (33:27). S 21 obranom alžirski vratar Achiche Sid Ali bio je najdominantnija figura susreta. S druge strane prvi strijelac Ruande Samuel Mbesutunguwe.

Dva posljednje susreta dana u Varaždinu bila su poslastice. Najprije su na teren Arene izašli Slovenija i Mađarska. Bio je to okršaj za 1. mjesto skupine B, odnosno tko će prenijeti dva boda. Mađari su nekako usporeno ušli u susret i relativno lako dopustili Sloveniji da  povede 8:5 u 11. minuti. Četiri minute poslije i dalje su Slovenci imali plus tri (14:11). Onda SU upali u krizu koju su Mađari sjajno iskoristili. Postigli su četiri pogotka zaredom, iz igre izbacili (izravni crveni karton) važnog obrambenog igrača Lucijana Korošeca i poveli 14:11, ali nisu izdržali. Slovenci su se sjajno vratili u utakmicu na kraju pa je prvo poluvrijeme završeno s 14:14. Izuzetno veliku borbu vidjeli smo u nastavku. Mađarska je ipak imala više raspoloženih igrača za tešku borbu. Premda su i oni ostali bez jednog igrača, zbog crvenog kartona Robina Molnara, izdržali su do kraja i slavili 29:25. Tako su u drugi krug prenijeli dva boda. Slovenija također ide dalje, ali bez bodova. Najbolji pojedinci susreta Kristof Csorgo s osam, odnosno Malik Mlivić sa šest pogodaka.

I susret Hrvatske i Portugala odlučivao je o prvom mjestu, odnosno onome tko nosi bodove. Veliki je to bio ulog. Hrvatski rukometaši su ga počeli malo nesigurno, ali su brzo stabilizirali svoju igru i preuzeli kontrolu nad rezultatom. U 9. minut bili su na plus tri (7:4). Najbolje razdoblje u našoj igri bilo je od 18. do 22. minute kada su zabili pet pogodaka u nizu i otišli na sedam razlike. Tako je bilo i na kraju prvog dijela, 19:12. U istom ritmu nastavila je Hrvatska i drugi dio. I već nakon šest minuta bila na deset razlike (25:15). Tako je natjerala portugalskog izbornika da vrlo rano zatraži minutu predaha. Nije pomoglo, jer naši nisu ni jednog trenutka pomislili povući ručnu, bez obzira na to što je izbornik promijenio veliki dio momčadi. Završilo je 38:27, odnosno po željama jer se prenose dva boda. Po osam pogodaka zabili su Vito Glivetić i Aleksandar Čaprić. Najbolji Portugalaca Tiago Sousa sa sedam pogodaka.

KOPRIVNICA: SKUPINE C & D
Jako zanimljiv susret odigrali su Japan i Češka. Na kraju je slavila europska reprezentacija i tako osigurala prolazak u drugi krug. Japan je ponovno ostao „kratkih rukava“, premda je kao i dva prethodna slučaja bio jako blizu pobjede. Protiv Češke su vodili nepunih 40-tak minuta i onda sve prokockali u završnici. Nakon prvoga dijela imali su dva pogotka prednost (15:13). Onda je Češka preuzela kontrolu nad rezultatom. Japan nije posustao i u 46. minuti imao je tri pogotka viška (22:9). Činilo se da im pobjeda ne može pobjeći. Međutim, Češka uspijeva u sljedećih 6. minuta napraviti seriju 6:1 i ponovno stići do vodstva (25:23). U završnih pet minuta, Japan je tjelesno potpuno pao i Češka je to iskoristila za drugu pobjedu na turniru, odnosno prolazak u drugi krug.

Papirnato gledajući uoči prvenstva, Egipat i Island trebali su u posljednjem susretu skupine C odlučivati o tome tko će biti prvi i prenijeti dva boda. Dakako, nešto se pitalo i ostale, a posebno Češku koja je prvoga dana pobijedila Island i praktički ga ostavila bez prilike za drugi krug. Egipat je pak, s dvije pobjede već imao osiguran prolazak dalje i nije imao potrebu previše se trošiti protiv Islanda. Ali sportski motiv vodio ih je i držao u susretu do kraja. Island je sjajno krenuo i poveo 8:3. Sredinom prvoga dijela i dalje je bio na pet razlike 11:6. Egipat se nije previše brinuo. Tek je u završnici prvog poluvremena zaigrao kako zna i s četiri pogotka u nizu došao do minus jedan na poluvremenu 15:14. Novim velikim nizom na početku drugoga dijela od pet pogodaka zaredom preuzeo je kontrolu nad rezultatom. Island je odgovorio istom mjerom pa smo u 47. minuti bili na početku 21:21. Agresivnost na obje strane eksplodirala je u tim trenucima pa su dva egipatska i jedan islandski igrač dobili crvene kartone. Posljednje izjednačenje u susretu imali smo u 52. minuti. Nakon toga Egipat radi seriju od tri pogotka i praktički rješava pitanje pobjednika. Završilo je 33:30. Ziad Hashad sa šest pogodaka najbolji kod pobjednika, Thor Reynir Stefansson prvo ime Islanda s devet golova. Island je u tom trenutku bio prva europska reprezentacija koja je ostala bez drugog kruga.

I susret Brazila i Bahreina odlučivao je o putniku u drugi krug. Stoga, nije čudno da smo i tu vidjeli mnogo uzbuđenja i promjena u vodstvu. Brazil je odlično odigrao prvih 20. minuta. U tom trenutku je imao vodstvo 10:6. Onda Bahrein hvata zalet i s četiri pogotka zaredom dolazi do izjednačenja. Na predah se ipak otišlo s minimalnom prednošću Brazila 14:13. I tako je bilo sve do ulaska u posljednjih deset minuta. Brazil je definitivno prelomio susret nizom od tri pogotka i odlaskom na pet razlike 23:18 u 51. minuti. Na kraju su slavili sa šest i prošli dalje. Dva Viniciusa – Perin i Betoldo zabila su po pet pogodaka za Brazil. Pogodak više dao je najbolji igrač Bahreina Mohamed Ali.

Španjolska je i protiv Južne Koreje potvrdila klasu  Za samo šest i pol minuta poveli su 5:1 i poslali jasnu poruku Korejcima. Ostavite svaku nadu, pobjeda je naša. Najveću razliku imali su u 19. minuti kada su bili na plus devet (15:6). Onda su se malo opustili i Koreja je nizom od pet pogodaka došla na prihvatljivih minus četiri (15:11). Španjolska je na kraju na predah odnijela pet pogodak viška (17:12). U drugom dijelu vidjeli smo Španjolce u pravom elementu. Brze, rastrčane, razigrane. U tih 30 minuta postigli su 21 pogodak. Korejci dva manje nego u prvom dijelu pa je završna razlika od 16 pogodaka slika kvalitete te dvije ekipe. Sa sedam pogodaka Xavier Unciti Gonzalez bio je najučinkovitiji kod Španjolaca. Koreja je imala dva igrača s po četiri pogotka – Mingi Son i Jinhyeok Moon.

RIJEKA: SKUPINE E & F
Dan u Rijeci počeo je još jednim derbijem začelja. Čile i Meksiko igrali su naime za međusobni prestiž, jer su obje reprezentacije već ranije prokockale priliku za prolazak u drugi krug. U takvoj situaciji nešto iskusnijoj ekipi Čilea pripalo je prvo, a Meksiku drugo poluvrijeme. Zaostatak od sedam pogodaka razlike nakon prvoga dijela, Meksiko ipak nije uspio nadoknaditi. Završilo je 30:28 za Čile koji će tako u gornji doma President Cupa, a Meksiku ostaje borba za poredak od 25. – 32. mjesta. Fernando Castillo bio je najbolji Čileanac sa sedam pogodaka. Meksikanci su imali dva junaka – vratar Alejandro Christian Molina Tajeda imao je 15 obrana, a Juan Humberto Anguiano Lopez  postigao je osam pogodaka.

Danska je bez većih poteškoća visoko porazila Austriju i zaokružila stopostotni niz. Nakon dvadesetak minuta igre pogodak za pogodak ili prednosti Danaca od dva ili tri pogotka, prava eksplozija najuspješnije zemlje u povijesti svjetskih kadetskih prvenstava došla je posljednjih pet minuta prvog poluvremena. Tada su naime, povezali pet pogodaka i na predah otišli s 21:15. Sve do isteka treće četvrtine, čuvali su tu svoju prednost. Onda su u samo pet minuta opet zabili sedam pogodaka u nizu i riješili pitanje pobjednika. Na kraju su došli do 43 postignuta  pogotka. Primili su ih 28. Prvi strijelac danske bio je Emil Frederik Pedersen s osam pogodaka. Austrijance je predvodio Elmar Bohm s pet.

Sjeverna Makedonija je nakon teškog iscrpljujućeg susreta protiv Crne Gore, smogla snage i slavila protiv Gruzije te tako prošla u drugi krug. Makedonci su od početka nametnuli svoj ritam igre i ništa nisu prepustili slučaju. Do poluvremena su izgradili tri pogotka prednosti. A onda to od sredine drugog dijela polako dizali do konačnih plus šest (27:21). Po šest pogodaka dali su Damjan Subashevski i Nenad Belistojanovski. Na drugoj strani najbolji Sandro Darsania s devet pogodaka.

Norveška je s pola snage preskočila i treću prepreku prema drugom krugu. Crna Gora jednostavno nije mogla pratiti ubitačni ritam brze igre i brzog centa Norvežana i zaostala je vrlo rano. Na kraju prvoga dijela našla se u minusu od 12 pogodaka (22:10). Nastavak im je donio nove glavobolje, jer su Norvežani nastavili igrati kao da je u pitanju finale Svjetskog prvenstva. Na kraju su se zaustavili na 41 pogotku. Crnogorci su pak, stigli do broja 22. Lasse Sunde Sid sa sedam, odnosno Milorad Bakić s četiri pogotka bili su najbolji strijelci.

OPATIJA: SKUPINE G & H
Opatijski rukometni dan otvorili su Saudijska Arabija i Sjedinjene Države. Saudijci su tražili pobjedu za eventualni prolazak dalje, Amerikanci prve bod(ove). Na kraju su se veselili rukometaši Saudijske Arabije. Puno toga bilo je jasno već na samom početku. Naime, Saudijci su za osam minuta postigli osam pogodaka i Amerikancima jasno dali do znanja da nemaju previše izgleda. Na predahu je rezultat bio 22:7. Samo pogodak manje dala je reprezentacija Saudijske Arabije u drugom dijelu. Amerikanci su ostali na istom broju sedam. Tako je konačni rezultat 43:14. To je njihova tek druga, ali zlata vrijedna pobjeda na svjetskim kadetskim prvenstvima. Čak 15 pogodaka dao je Hussain Furail. Time se malo tko može pohvaliti da sada na prvenstvu. Benjamin Edwards bio je prvo američko ime s pet pogodaka.

Njemačka je protiv Argentine nastavila svoj pobjednički niz. I s tri glatke pobjede +11 protiv S. Arabije, +31 SAD te plus 11 protiv Argentine, suvereno osvojila skupinu G. Objektivno, bila je to i najlakša skupina ovog Svjetskog prvenstva, bez ijedne europske reprezentacije. Njemačka je u susret ušla s 4:0. Argentina je do prvog pogotka stigla nakon nepunih 10. minuta igre (9.42). Na kraju prvoga dijela, Njemačka je vodila 13:5. U drugom je, uz brojne rotacije zabila još 14 pogodaka i šetnjom došla do pobjede. Ukupno 16 obrana imali su njemački vratari. Najučinkovitiji je pak bio Fritz Haake sa šest pogodaka. Kod Argentine pet pogodaka dao je Tobias Ojea Cristino.

Iran nije imao nikakvih poteškoća s Burudnijem. Već u prvom poluvremenu najslabija obrana prvenstva, koja je nakon dva kola primila 115 pogodaka, kapitulirala je 24 puta. Iranci se nisu previše time zamarali. Igrali su svoju igre i na kraju uvjerljivo slavili 46:24 i tako uz Saudijsku Arabiju i kao druga ekipa iz Azije potvrdili prolazak u drugi krug što je sjajan uspjeh.

Završni susret u Opatiji donio nam je obračun Švedske i Farskih Otoka. I jedni i drugi dobili su Burundi. Švedska je igrala neodlučeno s Iranom i imala bod više, a to je značilo samo jedno, da pobjedniku u tom susretu “pripada sve“. Kada je tako, pritisak je vrlo nezgodna stvar. I čini se da su ga manje osjećali igrači Farskih Otoka. Oni su od početka imali ujednačen ritam, bez velikih uspona i padova. I vodili su sve do posljednje minute prvoga dijela. Švedska je do izjednačenja 14:14 stigla šest sekundi prije isteka vremena, a to je značilo samo jedno  da nas u drugom poluvremenu čeka „ljepotica“ prvenstva. Tako, Farani su vodili sve do 42. minute. Onda je prednost kratko otišla na švedsku stranu. Ali kraj je bio još daleko. Malena otočka država uspijeva u jednom trenutku povezati tri pogotka što je bila rijetkost u susretu i povesti 27:25. Nervoza na švedskoj klupi bila je  sve očitija. Farski Otoci su pak, nastavili zabijati iz svih pozicija i na kraju slaviti 34:31, odnosno jednu od najvećih pobjeda u svojoj kadetskoj povijesti. Ne treba posebno podvlačiti da je to senzacija i vijest dana. Oni idu u drugi krug, a Švedska u President Cup, što im se vjerojatno nikada nije dogodilo.

Prethodni članakRazigrana Hrvatska s prvog mjesta u skupini osigurala drugi krug! | U19 Svjetsko prvenstvo
Sljedeći članakW17 Europsko prvenstvo: Ni Švicarska nije mogla zaustaviti sjajnu hrvatsku mladost