IHF U19 Svjetsko prvenstvo – President Cup: Sažetak 6. dana

381
Algeria vs Morocco, 2023 IHF MEN’S JUNIOR (U19) WORLD CHAMPIONSHIP, Varaždin, Croatia, 08.08.2023., Mandatory Credit © IHF / HRS / kolektiff

U 2. kolu President Cupa rješavalo se pitanje tko će u koje razigravanje. U skupinama 1 i 2 u nešto boljoj poziciji bili su Alžir i Island jer su imali četiri boda. U preostale dvije skupine, imali smo po dvije reprezentacije s po četiri boda pa se tu tražio odgovor tko će biti prvi. Na kraju su u borbu za poredak od 17. – 21. mjesta otišli kao veliki dobitnik Maroko te očekivano Island, Crna Gora i Švedska. Za poredak od 21. – 24. mjesta igrat će Alžir, Čile, Japan i Argentina. Iza njih, za poredak od 25. – 28. mjesta dolaze Ruanda, Gruzija, J. Koreja i SAD. U razigravanje od 29. – 32. mjesta idu pak, Novi Zeland, Meksiko, Bahrein i Burundi. Evo kako se raspleo današnji dan:

VARAŽDIN: SKUPINE A & B
RUANDA – NOVI ZELAND 44:17
ALŽIR – MAROKO 22:26

Ruanda je nakon Maroko pobijedila i Novi Zeland, ali ipak ide u borbu za poredak od 25. – 28. mjesta. Kriva je njihova slaba gol razlika i pobjeda Maroka nad Alžirom. U mini ljestvici tih ekipa, Ruanda je bila najslabija. Inače, simpatični Novozelanđani su se za manje od sedam minuta našli u minusu od sedam pogodaka. Do poluvremena su ipak, malo stabilizirali svoju igru i postigli devet pogodaka (17:9). U drugom dijelu su dali jedan manje, ali su s osmijehom napustili Arenu jer za sve njih, bilo je ovo jedno veliko iskustvo. Konačni ishod bio je 44:17. Čak 17 obrana imao je Uwayezu Arsene. S 11 pogodaka najučinkovitiji u redovima Ruande bio je Samuel Mbesutunguwe. Najbolji strijelac Novog Zelanda Edward Clarke s pet pogodaka.

Pun emocija, nabijen silnom energijom bio je susjedski obračun afričkih predstavnika Maroka i Alžira. Prvi dio pripao je Maroku. Alžir je u početku teško držao njihov ritam, ali u posljednjih desetak minuta, ipak je uhvatio priključak i na poluvremenu imao samo minus dva (12:10). Maroko je međutim, ostao čvrst na pritisak Alžira i u drugom dijelu. Sve do posljednje minute, njihova prednost bila je maksimalno tri pogotka. Pobijedili su 26:22 i  radovali se kao da su osvojili Svjetsko prvenstvo. Eh, što je rivalstvo. Djemati Abdelouahab bio je najefikasniji kod poraženih s osam pogodaka. Kod Maroka najbolji Abdellah Razgui s pogotkom manje.

KOPRIVNICA: SKUPINE C & D
JAPAN – JUŽNA KOREJA 27:34
ISLAND – BAHREIN 34:28

U derbiju zemalja Dalekog istoka, Koreja je pobijedila Japan 33:27. Za mnoge je to iznenađenje s obzirom na igre koje je Japan pokazao da sada u Koprivnici. Korejci su  sjajno odigrali prvo poluvrijeme i dobili ga 10:19. Japan je držao njihov tempo samo u prvih desetak minuta. Koreja je svoju simultanku nastavila i u drugom dijelu i s lakoćom stigla do prve pobjede na prvenstvu. Čak 19 obrana imao je Hyeonmin Kim. S osam pogodaka prvi strijelac bio im je Jihwan Choi. Kod Japana najbolji Kataro Tachibana.

Island je pobijedio Bahrein i osigurao borbu za poredak od 17. – 20. mjesta. Bahrein je pak, poslao u razigravanje za 29. – 32. mjesta. Osim dva vodstva po jedan pogodak razlike u prvom dijelu, sve ostalo vrijeme susreta vodio je Island. Na kraju prvog poluvremena, rezultat je bio 19:13. Najveća prednost Islanđana bila je plus osam (22:14). Završilo je s 34:28, samo zato jer je islandski izbornik praktički promijenio cijelu momčad u završnici susreta. I svih 14 igrača, osim vratara našlo se na listi strijelaca. Najbolji je bio Thor Reynir Stefansson sa šest pogodaka. Na drugoj strani, isti takav učinak imao je Abdulla Mohamed.

RIJEKA: SKUPINE E & F
MEKSIKO – GRUZIJA 22:41
ČILE – CRNA GORA 21:24

Gruzija je dobila Meksiko 41:22. To je njihova prva pobjeda u povijesti na svjetskim kadetskim prvenstvima. Ni u tom susretu nije bilo neke posebne neizvjesnosti. Gruzijci su susret otvorili vodstvom 8:2. U 22. minuti već su bili na 15:4, da bi na predahu imali plus 12 (20:8). Sredinom drugoga dijela, već su bili na 20 razlike i bilo je samo pitanje koliko će biti na kraju, a tamo je semafor pokazao 41:22. I tu je vratar bio važna karika uspjeha. Gigi Rukhadze je naime, u pobjedu Gruzije ugradio 16 obrana. Prvi strijelac bio je Vakhtang Khelisupali s devet pogodaka. Kod Meksika vrijedi izdvojiti Juana Humnerta Anguiano Lopeza koji je dao sedam pogodaka.

I susret Čilea i Crne Gore bio je jako napet i neizvjestan. U prvoj četvrtini bilo je nekoliko smjena u vodstvu, dok Crna Gora nije u potpunosti preuzela kontrolu oko 25. minute. Na predah su tako otišli s tri razlike (13:10). Istu razliku uspjeli su zadržati i na kraju susreta (24:21). Čile je stalno bio tu negdje, ali nikada nije stigao ni do izjednačenja, a kamo li do vodstva. Po šest pogodaka za Crnu Goru dali su Darko Đurković i Milorad Bakić. Isti takav učinak imao je Fernando Castillo na drugoj strani. Crnogorci su tako izborili borbu za poredak od 17. – 20. mjesta, a Čile 21. – 24. mjesta.

OPATIJA: SKUPINE G & H
SAD – BURUNDI 33:26
ARGENTINA – ŠVEDSKA 29:42

Reprezentacije SAD-a i Burundija s nestrpljenjem su čekale međusobni susret. To im je naime, bila jedinstvena prilika da upišu prvu pobjedu na prvenstvu. I stoga nije čudno da je susret ponudio dosta uzbuđenja, promjena rezultata i na kraju sreće za jedne, a tuge za druge. Burundi je nastupio sa samo deset igrača u polju i dva vratara. Ipak, dominirao je u prvoj četvrtini. Onda je prednost tako otišla na stranu Amerikanaca, da bismo u samoj završnici vidjeli dvije serije. Po jedna na svakoj strani. Najprije je afrička ekipa povezala četiri pogotka zaredom i povela (11:14), da bi Amerikanci uzvratili istom mjerom i na predah odnijeli pogodak viška (15:14).

Slično je bilo i u nastavku. Burundi je kontrolirao susret i rezultat sve do ulaska u posljednjih deset minuta. Onda su potpuno pali i do kraja više nisu zabili pogodak. SAD je pak, nanizao osam pogodaka zaredom i zasluženo slavio 33:26. S 11 pogodaka Benjamin Edwrds bio je prvo ime susreta. Kod Burundija šest pogodaka Arakaze Bernarda.

Švedska je s pola snage svladala Argentinu i tako se barem malo iskupila za dva neočekivana poraza od Farskih Otoka koji su je izbacili iz borbe za medalje. Argentinci su se solidno držali do sredine prvog poluvremena. Onda su upali u crnu rupu i Švedska je lako na predah odnijela prednost od 21:10. Nastavili su Šveđani nemilosrdno puniti mrežu neraspoloženih Argentinaca i na kraju slavili s golemom razlikom od 13 pogodaka (42:29). Ukupno 17 obrana skupio je Arvid Noren i bio prvo ime Šveđana. Među Argentincima najbolji Tobias Ojea Cristino s osam pogodaka.

Prethodni članakIHF U19 Svjetsko prvenstvo – Glavne skupine: Dan 5.
Sljedeći članakW17 Europsko prvenstvo: Fenomenalna Hrvatska slavila protiv Crne Gore i izborila POLUFINALE!