OI 2024: Zlato za Dansku, Njemačka srebrna, bronca pripala Španjolskoj  

141
Henrik MØLLGAARD JENSEN, Simon Bogetoft PYTLICK, Magnus LANDIN JACOBSEN and Magnus Saugstrup JENSEN, Final - Germany vs Denmark, Paris 2024 Olympics handball, Lille, France, 11.08.2024, Mandatory Credit © Sasa Pahic Szabo / kolektiff

Olimpijski rukometni turnir u Parizu, odnosno u Lilleu gdje su igrani završni susreti, završen je velikim slavljima Danske i Španjolske, premda ni Njemačka nema razloga za tugovanje bez obzira na težak poraz u velikom finalu. Slovenija je pak, nakon sjajnog turnira ostala bez medalje. Evo kako je to izgledalo u susretima za medalju: 

3./4. MJESTO: ŠPANJOLSKA – SLOVENIJA 23:22
Kao što se moglo i očekivati, susret Španjolske i Slovenije koji su međusobno igrali i u prvom dijelu natjecanja bio je iznimno uzbudljiv i dramatičan. Na kraju je slavila Španjolska, premda je mogla i Slovenija. Koliko je to bio neizvjesan susret najbolje potvrđuje činjenica da su Slovenci u prvom dijelu imali samo četiri vodstva, i to u prvoj četvrtini od jednog, a samo jednom od dva pogotka razlike. Španjolska je pak, dvaput uspjela doći do dva pogotka prednosti, da bi se na predah otišlo s poravnatim rezultatom 12:12.

Velika borba za svaki centimetar prostora, posebno u obrani vodila se u nastavku. Španjolska je imala inicijativu i vodstvo od jednog pogotka. Slovenija je držala priključak i relativno lako to stizala jer je imala sjajno raspoloženog Klemena Ferlina na vratima. I  sve do rezultata 19:19 minimalna razlika bila je na strani Španjolaca. Onda je došla mala kriza i Slovenija je povela 19:20. I to kao da je unijelo dodatnu nervozu u redove Furije. No, ona se brzo pribrala i vratila prednost na svoju stranu. S dvije serije po dva pogotka mirnije su ušli u dramatičnu završnicu i na kraju slavili. Imala je Slovenija 19 sekundi zadnji napad, ali nakon minute predaha nije dobro organizirala svoj napad i pokušaj Boruta Mačkovšeka lako je obranio Gonazalo Perez de Vargas i tako Španjolskoj donio broncu. S 11 obrana odličan je na vratima Slovenije bio Klemen Ferlin. Kapetan Jure Dolenec bio je pak, najbolji strijelac Slovenije sa šest pogodaka. Kod Španjolaca devet obrana vratara, a najučinkovitiji bio je Aleix Gomez s pet pogodaka.

Slovenija je tako završila na 4. mjestu što je njihov najveći uspjeh u četiri nastupa na Olimpijskim igrama. Španjolska je pak, osvojila petu broncu. Ta reprezentacija još nikada nije bila u finalu, ali zato u susretima za 3. mjesto ima stopostotni učinak.

FINALE: DANSKA – NJEMAČKA 39:26
Finale je bilo jednosmjerna ulica i demonstracija snage i moći Danske kakva već dugo nije viđena u završnom susretu nekog velikog natjecanja. Njemačka je bila ravnopravna samo prvih osam minuta. Tada je semaforu pisalo 6:5 za Dansku. Nakon toga, slijedila je serija od šest pogodaka za redom Danaca i u 15. minuti već je bilo 12:5, odnosno sedam pogodaka razlike. Danska tu nije stala, poput stroja jurila je s jedne na drugu stranu, potpomognuta svojim izvrsnim vratarima i nemilosrdno nastavila puniti mrežu Nijemaca. U završnici prvoga dijela imala je Danska čak 11 pogodaka viška na svojoj strani (21:10). Poluvrijeme je završilo s devet razlike, jer su Nijemci uspjeli prvi i jedini put u prvih 30. minuta povezati dva pogotka za redom.

A što tek reći za nastavak? Danska se poigravala, kao da je na malo jačem treningu. Mathias Gidsel je djelovao poput svemirca. Što god je zamislio, pretvorio je u pogodak.  Uz 11 pogodaka imao je i sedam asistencija. Sredinom drugog poluvremena Danska je imala čak 15 pogodaka viška (35:20). U samoj završnici malo su “smanjili gas“ pa je Njemačka uspjela doći do minus 13 (39:26). Danski vratari skupili su 13 obrana: Niklas Landin 10, Emil Nielsen tri. Drugi strijelac pored Mathiasa Gidsela bio je Magnus Landin sa sedam pogodaka. Kod Njemačke jedini vrijedan spomena je Juri Knorr sa šest pogodaka. 

Nakon što su bili najbolji u Rio de Janeiru 2016. godine, Danci su stigli do svog drugog olimpijskog zlata. S obzirom da imaju i srebro iz Tokija, s razlogom se mogu pohvaliti da su igrali tri finala za redom. I Njemačka ima razloga za slavlje, bez obzira na drugi poraz u finalu. Prvi im je naime, nanijela Hrvatska u Ateni 2004. godine. Nakon europskog naslova 2016. godine i bronce u Brazilu, te iste godine su s Dagurom Sigurdssonom bili brončani, a ujedno to im je prva medalja u posljednjih osam godina. Jedino zlato osvojili su 1936. godine.

Na kraju, podsjetimo još jednom, Hrvatska je šesti put bila na Olimpijskim igrama. U Parizu prvi put u povijesti nije prošla skupinu te je na kraju osvojila 9. mjesto. Iza nas su ostali Mađarska, Japan i Argentina. Kao što je to uobičajeno, na kraju turnira birana je najbolja momčad te MVP. Evo izbora:

Vratar: Niklas Landin Jacobsen (Danska)
Desno krilo: Blaz Janc (Slovenija)
Desni vanjski: Renars Uscins (Njemačka)
Srednji vanjski: Juri Knorr (Njemača)
Lijevi vanjski: Simon Pytlick (Danska)
Lijevo krilo: Daniel Fernandez (Španjolska)
Kružni napadač: Lukas Jørgensen (Danska)
Najbolji strijelac: Mathias Gidsel (62 pogotka)
MVP: Mathias Gidsel (Danska)

 

 

Prethodni članakMlađi juniori: Raspored i satnica u borbi za poredak od 9. do 16. mjesta
Sljedeći članakMlađi juniori: Drugi krug Europskog prvenstva otvoren pobjedom nad Austrijom