Velux EHF Liga prvaka: THW Kiel i Domagoj Duvnjak na krovu Europe

126
Copyright: Uroš Hočevar / Kolektiff Images

Rukometaši THW Kiela pobjednici su VELUX EHF Lige prvaka za prošlu sezonu. U finalnom susretu njemački velikan je pobijedio Barcu 33:28, i po četvrti put postao prvak Europe. U susretu za treće mjesto PSG je bio bolji od Telekom Veszprema 31:26. Finale su sjajno vodili Matija Gubica i Boris Milošević kao prvi sudački par iz Hrvaske u povijesti, ali i prvi u povijesti koji je sudio polufinale i finale na završnom turniru.

THW KIEL – BARCA  33:28
Kiel je  fantastično izgledao i igrao prvi dio. Već nakon desetak minuta stvorili su dva pogotka razlike. Dakako, nije to previše kada igrate protiv sastava kao što je Barca, ali im je ipak omogućavalo relativno mirnu igru u napadu i mogućnost poneke pogreške. Na ulasku u posljednjih deset minuta, Kiel je uspio pobjeći Barci na malo osjetniju razliku od plus četiri (13:9). Ali Xavier Pasqual je minutom predaha, doveo stvari u red kod svoje momčadi, i tri minute prije predaha Barca je na izjednačenom rezultatu (15:15). Ali onda slijedi novi pad, cijeli niz pogrešnih dodavanja katalonskog diva i Kiel se ipak uspijeva odvojiti na tri razlike na odlasku u svlačionicu (19:16). Zanimljivo je spomenuti nevjerojatno visoki postotak realizacije kod obje ekipe – Barca je bila na 70, a Kiel na 73 posto.

Kiel je i u nastavku bio sjajan. Posebno je to došlo do izražaja kada je na njihovim vratima proradio Niklas Landin. Već u prvih deset minuta obranio je pet udaraca igrača Barce i Kielu omogućio da svoju prednost digne na plus pet. Sve moguće adute s klupe povlačio je i gurao u igru trener Barce, ali nikako nije uspijevao pronaći rješenje za granitnu obranu Kiela. Tračak nade ukazao mu se pri rezultatu 29:26 kad je Braca imala sedmerac. Ali Aleix Gomez je tada pogodio vratnicu i Kiel je to brzo kaznio. Malo nakon toga opet je bio na plus pet i bez većih problema i stresa priveo susret kraju. Niclas Ekberg s osam pogodaka bio je najbolji strijelac u pobjedničkoj momčadi. Danac na vratima Kiela dodao je 14 obrana. Već spomenuti Aleix Gomez Abello postigao je 10 od 28 pogodaka za Barcu.

THW Kielu to je četvrti naslov europskog prvaka. Njihovom kapetanu Domagoju Duvnjaku  koji je imao čast prvi podignuti pobjednički pokal, to je drugi naslov. Prvi je osvojio 2013. godine sa HSV-om.

Najkorisniji igrač VELUX FINAL 4 vikenda bio je Kielov Hendrik Pekeler.

PSG – TELEKOM VESZPREM 31:26
U susretu za treće mjesto PSG je pobijedio Telekom Veszprem 31:26  Mađarski sastav je krenuo silovito s 3:0. Tri razlike bilo je i nakon prve četvrtine susreta. A onda je stigla velika serija PSG-a s pet pogodaka za redom i prednost se preselila na stranu momčadi iz  Pariza. Na predah se tako otišlo s plus tri PSG -a 14:11. Umor se jasno vidio na igračima Veszprema u nastavku. Bez obzira na silnu želju teško su rukometaši Davida Davisa uspijevali držati ritam, nešto svježijeg sastava iz „grada svjetlosti“. Samo u jednom trenutku stigli su ne minus dva (22:20). Onda je slijedio niz promašaja i PSG je ponovo pobjegao na nedostižnu prednost i gotovo rutinski priveo susret kraju. Sa šest pogodaka Nedim Remili i Elohim Prandi bili su najbolji strijelci u redovima sastava iz Pariza. Veszprem je pak predvodio Mate Lekai s devet pogodaka. Obje momčadi, bile su jako oslabljene zbog ozljede nekih igrača i korona virusa. Kod Veszprema nije bilo Manuela Štrleka, Patricka Ligetvarija i Rasmusa Laugea,  a PSG bez Luca Steinsa, i Henrika Tofta Hansena.