1. HRL – Žene: Umagu i Sinju derbiji vrha i začelja, Osijek jedini domaćin s pobjedom

524

Četrnaesto kolo 1. hrvatske rukometne liga za žene ponudilo nam je obilje uzbuđenja. Sinj je dobio derbi začelja protiv Virovitice, a Umag je prekinuo pobjednički niz Koke. Bjelovar je slavio u Pločama, a Osijek je jedini domaćin s dva osvojena boda.

U derbiju kola, Umag je pobijedio Koku i ostao u priključku na vrhu s Lokomotivom i Podravkom. Koka je bila bolja prvo poluvrijeme. I dobila ga s 14:11. Tri razlike bila je  njihova najveća prednost. Ali Varaždinke nisu mogle u tom ritmu odigrati i drugo poluvrijeme. A imale su sjajnu priliku, naročito nakon što je Umag u 38. minuti ostao bez  ključne igračice Tine Barišić koja je dobila izravni crveni karton, a do tog trenutka bila je najbolji strijelac gošći sa sedam pogodaka. Umag je prvi put izjednačio u 50. minuti na 19:19, a pet minuta kasnije stigao je do prvog vodstva 22:21. Na kraju su slavile 24:23, prekinule niz od tri pobjede za redom Koke i ostale na samo dva boda zaostatka za vodećom Lokomotivom. S 13 obrana jako dobra u domaćim redovima Gabrijela Bešen. Sedam pogodaka dala je Tea Jalušić.  Čak 19 od 24 pogotka za Umag dale su Tina Barišić (7), Nataša Miočinović (6) i Ana Jajčević (6).

Derbi začelja pripao je Sinju. Prvo poluvrijeme gotovo u cijelosti pripalo je domaćem sastavu. Kažemo u cijelosti, jer Sinj je ipak do predaha uspio i pored nekoliko zaostajanja od četiri razlike doći do remija 17:17. Činjenica da su oba sastava primila po 17 pogodaka u tih 30. minuta jasno govori da obrane nisu bile jači dio igre. Domaćin čuva svoje minimalno vodstvo još 15-tak minuta u nastavku. Na ulasku u posljednjih deset minuta, prednost je plus tri i čini se da Virovitica ide prema prvoj pobjedi ove sezone (26:23). Ali od tog trenutka do kraja postigle su samo dva, a gošće čak osam pogodaka i zasluženo slavile. S 14 obrana Andreja Vugdelija bila je jedna od sinjskih junakinja. Druga je Matea Mažurin s devet pogodaka. Čak 17 pogodaka imale su domaće vratarke (Marija Devald 8, Martina Majkovčan 9), ali ni to nije bilo dovoljno za prvo slavlje ove sezone. Inače, Nika Deskar bila je prvi strijelac sa sedam pogodaka.

U prvom od dva izuzetno zahtjevna susreta u roku od samo 24 sata, najprije protiv Bjelovara, a zatim i Podravke, rukometašice Dalmatinke doživjele su praktički minimalan poraz 21:23. Nakon izjednačenog početka, gošće za kratko preuzimaju vodstvo oko desete minute. Dalmatinka ipak brzo sređuje svoje redove i diktira ritam do kraja prvoga dijela, ali na predah odlazi samo s plus jedan, 13:12. U nastavku se stalno igra pogodak za pogodak. Tako je između ostaloga bilo i desetak izjednačenja. U igri živaca na kraju pobjeđuje nešto iskusnija ekipa. S pet pogodaka, Anđela Zelić bila je prvi strijelac Dalmatinke. Uz 12 obrana vratarki Bjelovar je do pobjede s devet pogodaka povukla Ema Guskić.

Osijek je s novim, vidjet ćemo je li privremenim ili stalnim  trenerom, stigao do pobjede protiv zahuktalog Zrinskog. Za sastav s velikim ambicijama, najvažnije je bilo prekinuti niz od tri poraza za redom. Otvorile su i zatvorile susret s autoritetom. Već nakon prve četvrtine imale su Osječanke četiri razlike 11:7. Do poluvremena se to smanjilo za jedan, ali još uvijek je to bilo zadovoljavajuće. U nastavku prednost seli na stranu suparnica iz Čakovca. Za samo tri minute igre one su dostigle prednost domaćih rukometašica, a odmah zatim i povele. Dvaput su imale plus dva, ali nikako nisu uspjele pobjeći na veću razliku. U dramatičnom raspletu od 51. minute do kraja, Zrinski je postigao samo jedan pogodak i morao potpisati predaju. Dora Lacković s 11 pogodaka vukla je Osijek do novog slavlja. Ona je inače prvi strijelac lige trenutačno sa 110 pogodaka iz 14 susreta. Marija Borković i Lea Vukojević dale su po deset pogodaka za gošće.

1. HRL – ŽENE: 14. KOLO
    KOKA – UMAG 23:24
    DALMATINKA – BJELOVAR 21:23
    1234 VIROVITICA – SINJ 28:31
    OSIJEK – ZRINSKI 31:29

SESVETE – LOKOMOTIVA 20:38 (09.02.)