Kadeti – M19 EHF EURO: Pobjeda protiv Danske vrijedna polufinala

1998

Hrvatska rukometna reprezentacija do 19 godina nastavila je svoj pobjednički niz u Koprivnici. U četvrtom susretu upisala je i četvrtu pobjedu. U divovskoj borbi protiv Danske, naši mladi rukometaši slavili su 27:25 i tako osigurali polufinale Europskog prvenstva.

HRVATSKA: D.Kuzmanović  9, M. Mandić 6, M. Božičević -/-, M. Lisac  9, J. Dujić -/-, M. Car -/-, I. Barbić 7, M. Komljenović 1, F. Grubišić 2, P. Hršak 3, M. Zakić -/-, J. Neralić -/-, Z. Raužan -/-, D. Jurišić 4, A. Šalić 2, izbornik: Krešo Ivanković

DANSKA: M. M. Lovkvist 11, R.R.M. Dorgelo, J. L. Als 3, F.S. Arnoldsen -/-, P. Boldsen 2, V. Klove -/-, T. S. Arnoldsen 11, V.S. Hermansen -/-, M. S. Knudsen -/-, L. Hojegaard 5, J.N. Peteresen 1, J. Morch-Rasmunssen -/-, J. K. Kristensen,  M.B. Pedersen 1, L. M. Pedersen 2, izbornik: Arnor Atlason (ISL)

Zbog izravnog crvenog kartona zarađenog protiv Francuske, Hrvatska je u susret s Danskom ušla bez Mislava Obradovića, jednog od stožernih obrambenih igrača. Izrazito čvrste i agresivne obrane vidjeli smo na početku. Na prvi hrvatski pogodak trebalo je tako čekati četiri i pol minute. Ali zato smo u samo sedam minuta imali tri isključenja i Danska je to iskoristila te povela 2:4. Srećom po nas, utakmicu je odlično otvorio Dominik Kuzmanović. Ali i Matej Mandić koji je Dancima skinuo prvi sedmerac. Tako smo se u desetoj minuti vratili na početak, 4:4.

Danci su lakše nalazili put do naših vrata. Dosta su energije i klupa i igrači trošili na raspravu s austrijskim sucima i njihovim kriterijem. Dvaput smo stoga morali stizati dansku prednost od dva razlike (4:6, 5:7). I uspjeli u 19. minuti pri rezultatu 8:8. Minutu poslije ponovno smo došli do vodstva.

U izuzetno žestokom ritmu, potrošnja je bila maksimalna. I zato su izbornici dosta rotirali u prvom dijelu. Mi smo tražili igrača na crti koji može razbiti srce danske obrane, da bi se otvorio prostor za Fabijana Grubišića i Davida Jurišića s vanjskih pozicija. Išlo je to dosta teško, Danci su sve dobro čitali. Na ulasku u posljednju minutu prvoga dijela opet su bili na plus dva, 9:11. Ipak na predah se otišlo s  minimalnom razlikom za Dance, 10:11. Hrvatska je u prvih 30 minuta imala pet, a Danska samo jedno isključenje, pa se dakle može reći da smo dobro prošli, jer smo trećinu poluvremena igrali s igračem manje.

S dva brza pogotka na startu drugoga dijela, Danska odlazi na prednost od tri pogotka (10:13). A to znači novu muku u jurnjavi za tim zaostatkom. Uskoro imaju i četiri pogotka više. Srećom, još je mnogo vremena do kraja. Danci u tim trenucima ostaju bez jako bitnog igrača, Madsa Svana Knudsena, koji se ozlijedio i morao je u bolnicu. To se međutim nije previše osjetilo u njihovoj igri.

Ipak, malo po malo, Hrvatska je stizala tu prednost. Na naša vrata stao je Matej Mandić, povezao nekoliko obrana i donio nam sigurnost. U 46. minuti napokon smo na minimalnom zaostatku, 18:19, a dvije minute poslije i izjednačenju, 20:20.

U posljednjih deset minuta vidjeli smo pravi mali rat za svaki centimetar prostora. Svaka pogrešaka bila je skupa. Nervoza je rasla na obje strane. U središte pozornosti sve češće su dolazili suci, a ne igrači. Bilo je pitanje tko će se prije smiriti i posvetiti igri. U 55. minuti Hrvatska ponovno vodi 24:23, nakon sjajne obrane našeg vratara i još bolje bačene kontre. Na 24:24 ne koristimo sedmerac. Ali nema predaje. Matej Mandić radi čuda na vratima i dovodi nas do plus dva (26:24) u 58. minuti. Danci kreću u presing, a naši to koriste na najbolji mogući način. Novim pogotkom koji rješava sve dvojbe. Hrvatska je pobijedila Dansku 27:25 i Hrvatska je u polufinalu nakon herojske borbe.

Najbolji strijelci u našoj reprezentaciji, Marin Lisac s devet i Ivan Barbić sa šest pogodaka. Kod Danske prvo je ime Thomas Sommer Arnoldsen s jedanaest pogodaka.

NORVEŠKA – FRANCUSKA    18:30

Prethodni članakIvan Barbić i izbornik Krešo Ivanković uoči utakmice vrijedne POLUFINALA | DEN vs CRO | M19 EHF EURO
Sljedeći članakJunaci pobjede nad Danskom nakon izborenog POLUFINALA: Lisac, Mandić i Ivanković | M19 EHF EURO