Kao što je to uobičajeno posljednjih nekoliko godina uoči nove natjecateljske sezone, održan je sastanak s klubovima 1. HRL za žene i Paket24 Premijer lige. Trofejna dvorana Hrvatskog rukometnog saveza bila je gotovo mala da bi primila sve sudionike koji su se, ako je suditi po tome, silno zaželjeli rukometa i nove sezone.
Povjerenik za natjecanje HRS – a Ante Ančić i voditelj Ureda za natjecanja HRS – a Bojan Filipović, detaljno su upoznali klubove sa svim važnim odrednicama ove sezone – od sustava natjecanja, datumima početka i kraja liga pa do zainteresiranosti televizijskih partnera za izravne prijenose obje lige.
Obje lige najvišeg ranga natjecanja tako počinju ovoga vikenda. Sustav natjecanja ne mijenja se ni u jednoj od njih. Tako će rukometašice igrati po sustavu svatko sa svakim, kod kuće i u gostima. Nakon devet odigranih kola, slijedi stanka zbog priprema reprezentacije i nastupa na Europskom prvenstvu kojem su domaćini Mađarska, Austrija i Švicarska od 28. studenog do 15. prosinca. Nastavak sezone je u vikendu 11./12. siječnja 2025. godine. Nove hrvatske prvakinje dobit ćemo poslije 26. kola, odnosno za vikend 24/25. svibnja. Tjedan dana prije toga igra se završnica Kupa u Poreču. Branitelj naslova prvakinja je Podravka Vegeta.
Rukometaši su ponovno u prvoj fazi natjecanja podijeljeni u dvije lige – A i B. Nakon 14. kola, tri najbolja sastava iz svake lige idu u Paket24 Premijer ligu – Ligu za prvaka, a ostali igraju u Paket24 premijer ligi – Ligi za ostanak. U obje te lige igra se dakle još deset kola, nakon kojih ćemo znati tko će u doigravanje za prvaka, doigravanje za Europu, odnosno tko će postati novi prvak. U Ligi za ostanak dva najslabija kluba ispadaju, dva kluba koji su osvojili 7. i 8, mjesto igraju kvalifikacije za ostanak u Paket24 Premijer ligi, s drugoplasiranim sastavima 1. HRL Sjever i Jug. Prekid u ovoj ligi zbog Svjetskog prvenstva koje Hrvatska zajednički organizira s Danskom i Norveškom je od 14./15.12.2024. do 15/16.2.2025. godine.
Suradnik u marketingu HRS – a Martino Pehar upoznao je klubove s marketinškim obvezama u novoj sezoni. Ni tu se ništa dramatično ne mijenja osim što su klubovi dužni osigurati livestream svojih utakmica, arhiviranje na serveru, ali i poštivati sve ono što je propisano kada su u pitanju izravni televizijski prijenosi.
A oni su prošle sezone, izvjestio je voditelj ureda za odnose s javnosti HRS – a Drago Ćosić, ostvarili izvrsnu gledanost. Čak 55 susreta iz obje lige prijatelji rukometa mogli su vidjeti u izravnim prijenosima putem ekrana Sportske televizije i Maxsport kanala. Veći dio njih prikazan je i u snimkama, i to po nekoliko puta tako da možemo biti jako ponosni i sretni, jer uz livestream nakon puno godina, konačno imamo rukomet na ekranima.
Nakon mnogo godina upornosti medijskog tima HRS – a, i njihovog inzistiranja, klubovi su shvatili važnost slanja izjava za najavu utakmica, odnosno reakcije igračica/ča i trenera nakon susreta.
Klubovi su detaljno upoznati i s rastom broja pratitelja na društvenim mrežama, koje su među najboljima u hrvatskom sportu uopće. HRS se tako može pohvaliti da jedini od svih Saveza osim nogometnog, ima preko 100 tisuća pratitelja na dvije najznačajnije društevene mreže (Facebook 129 300, Instaagram 103 300). Osjetno je rastao i broj onih koji su na X-u i Tik Toku te broj pretplatnika na YouTube kanalu. Službene stranice HRS – a pak, dogurale su do više od dva milijuna posjeta mjesečno. Kada su velika natjecanja u pitanju, onda su te brojke još i veće.
Završni dio oba sastanka, jer su bili odvojeni premijerligaški i onaj za rukometašice, pripao je predsjedniku Udruge hrvatskih rukometnih sudaca Borisu Miloševiću koji je sve klubove upoznao sa sitnim promjenama u pravilima rukometne igre, ali i poteškoćama koje ima sudačka organizacija. Naime, 98 sudačkih parova u Hrvatskoj prošle sezone je servisiralo 9262 utakmice. Stoga je apelirao na klubove da što ranije utvrđuju svoje rasporede igranja, kako bi pomogli da se natjecanja nesmetano odvijaju.
Svim klubovima želimo zdravu, sretnu i uspješnu novu sezonu!