Seniorke: Solidan ždrijeb za Hrvatsku

84
Mandatory Credit © Jozo Cabraja / kolektiff

Samo četiri dana nakon završetka kvalifikacija za EHF EURO 2026. godine, u  Katowicama je održan ždrijeb za to veliko natjecanje kojemu su domaćini Poljska, Češka, Slovačka, Rumunjska i Turska od 3. do 20. prosinca ove godine. S obzirom na to da se nalazila u četvrtom potu, odnosno šeširu, ždrijeba Hrvatska je prošla solidno. Za suparnike je dobila Nizozemsku, Češku i Austriju. I igrat će svoje susrete prvog kruga u Češkoj, odnosno Brnu.

Nije to najteži mogući ždrijeb, budući da smo bili među najslabije postavljenim reprezentacijama, ali je korektan i prihvatljiv. On nam objektivno nudi mogućnost ravnopravne borbe s jednim od domaćina, premda i to može biti otežavajuća okolnost, i Austrijom. Nizozemska je dakako apsolutni favorit skupine koja će se igrati u dvorani Arena Brno, koja se još gradi i koja će moći primiti 13 300 gledatelja.

Zanimljivo je spomenuti da je Europska rukometna federacija napravila svojevrsni presedan jer je tri od pet domaćina postavila u potove/šešire koji im objektivno po rankingu ne pripadaju . Češka je tako bila u potu 2, a Turska i Slovačka u potu 3. Tako su Hrvatska i Srbija završile u potu 4.

Evo svih skupina i gradova domaćina:

SKUPINE A: ORADEA (RUM)

  1. Mađarska, 2. Crna Gora, 3. Slovenija, 4. Island

SKUPINA B: CLUJ – NAPOCA (RUM)

  1. Norveška, 2.Rumunjska, 3. švicarska. 4. Sj. Makedonija

SKUPINA C: ANTALYA (TUR)

  1. Danska, 2.Španjolska, 3.Turska, 4. Grčka

SKUPINA D: BRNO (ČEŠ)

  1. Nizozemska, 2. Češka, 3. Austrija. 4. Hrvatska

SKUPINA E: KATOWICE (POLJ)

  1. Francuska, 2. Poljska, 3. Far. Otoci, 4. Ukrajina

SKUPINA F: BRATISLAVA (SLK)

  1. Švedska, 2. Njemačka, 3. Slovačka, 4. Srbija

Evo kako je ždrijeb doživio hrvatski izbornik Ivica Obrvan:

„Logično je bilo očekivati tešku skupinu, nakon nelogičnosti EHF-a,  jer smo bili u četvrtom šeširu. Na svu sreću nismo dobili najteže moguće protivnike. Nizozemska je naravno tu favorit broj jedan. Prije pet mjeseci su igrale polufinale Svjetskog prvenstva. Važno je također reći, čim imaš domaćina u skupini, to je odmah favorit broj dva. Ni s jednom od tih reprezentacija nismo igrali posljednje dvije – tri godine tako da će ih trebati maksimalno analizirati i pripremiti se najbolje što možemo. Nadam se samo da ćemo biti zdravi i kompletni.”

Po dvije najbolje reprezentacije iz svake skupine prolaze dalje. U drugom krugu tako se spajaju Skupne A, B i C i igraju u Cluj – Napoci, odnosno D, E i F koje će igrati u Katowicama. Taj poljski grad ujedno je i domaćin finalnog vikenda.

Prethodni članakKadeti: Prvi poraz na Mediteranskom prvenstvu