Hrvatska u polufinalu

180

Norveška 2008 – Europsko prvenstvo u rukometu za muške Skupina I 24.01.2008 Stavanger Idrettshall,STA, 20,15h Suci: Vicente Breto (ŠPA), Jose Antonio Huelin (ŠPA) HRVATSKA – NORVEŠKA 23 : 23 (10:11) HRVATSKA: Kaleb 3, Sulić, Balić 9, Duvnjak 1, Lacković 5, Vori, Dominiković, Somić (4), Horvat, Špoljarić, Metličić 3, Valčić T. 1, Alilović (10), Čupić 1, Trener: Lino Červar NORVEŠKA: Ege (14), Solberg 4, Hagen 5, Strand 5, Myrhol 1, Lund, Tvedten, Erevik, Lauritzen, Kjelling, Jorgensen, Jensen, Skoglund 3, Skjaervold 5, Trener: Gunnar Pettersen 7 metara: Hrvatska 1/3, Norveška 3/3 Isključenja: Hrvatska 10 minute, Norveška 4 minute Hrvatska je u jednoj teškoj, neizvjesnoj utakmici odigrala neodlučeno 23:23 protiv Norvežana, izborila ulazak među 4 najbolje momčadi i borbu za odličja. Bilo je napeto do samog kraja, ali, na to su naši igrači već navikli na prethodim velikim natjecanjima. Lino Červar je do posljednjeg trenutka čekao Renata Sulića, koji je ipak stisnuo zube i uz injekciju odlučio nastupiti. Uz njega, u postavu se vratio i Nikša Kaleb, a Vukić je preselio na tribinu. Hrvatska je krenula sa Kalebom i Čupićem na krilima, Vorijem na crti, Valčićem, Balićem i Metličićem na vanjskima, te, pomalo iznenađujuće, Somićem na golu. Norvežani su krenuli sa očekivanih, možemo reći, tradicionalnih 6-0 u obrani. Naši su pokušali sa kombiniranom obranom, nešto između 3-2-1 i 5-1, ali, nije to baš funkcioniralo najbolje. Hagen s jedne i Balić s druge strane, igrali su simultanku prvih 20-ak minuta, ostali igrači uglavnom su bili promatrači. Baš zahvaljujući Hagenu (5 golova u prvom dijelu) Norvežani u 24.minuti odlaze na +3 (7:10), no, probudio se Blaženko Lacković i sa 2 gola drži nas u igri. Iako se očekivala čvrsta, gruba utakmica, španjolski suci tek u 29. minuti isključuju jednog igrača i to našeg Dominikovića, a odmah nakon njega i Duvnjaka. Norvežani vode 11:9, ali, raspoloženi Lacković približava nas na 11:10, a tim rezultatom završava 1. poluvrijeme. Odmah na početku nastavka Lacković poravnava na 11:11, Balić promašuje, a Norvežani ponovo bježe na 2 razlike, 11:13. Ege svojom 9. obranom kroti udarac Lackovića. Duvnjak promašuje sedmerac, a Skjaervold sa igračem manje povećava prednost na 15:13. I tako sve do 43. minute kada Balić konačno izjednačuje na 16:16. Nakon toga kreće dvoboj vratara. Ege i Alilović brane nekoliko udaraca, da bi Kaleb u 47. minuti svojim 3. golom doveo Hrvatsku u vodstvo, 18:17. Minutu kasnije Balić povećava na 2 razlike, a nakon toga slijedi period igre u kojem su griješili jedni i drugi. Do kraja utakmice Balić, Lacković i Metličić osiguravaju Hrvatskoj ulazak u polufinale EP, iako je Balić u posljednjoj minuti, samo 3 sekunde nakon time-outa puknuo na gol. Rezultat je u tom trenutku bio 22:21 za nas i kad su Norvežani izjednačili, nikome nije bilo svejedno. Ali, ne bi Balić bio Balić da odmah nakon toga nije postigao svoj 9. pogodak kojim Hrvatsku odvodi u Lillehammer i borbu za medalju. Posljedni pogodak Ivana Balića 13 sekundi prije kraja – Bila je ovo velika borba. Protiv sudaca, publike, protiv svih. Čestitam igračima, stvarno su zaslužili čestitke. Imali smo 101 problem, Sulić je igrao pod injekcijom, ali, bili smo jači od svega, rekao je nakon utakmice izbornik Lino Červar. Rekao je Lino na koji način smo uspjeli neutralizirati najjače strane Norvežana. – Odigrali smo odličnu, borbenu, agresivnu, pozicijsku obranu. Malo nas je mučio Hagen u prvom dijelu, ali u drugom dijelu smo kombinirali 5-1 i 6-0, na to domaćini nisu imali rješenja. Bila je to velika taktička bitka u kojoj smo mi bili uspješniji. Naglasio bih da smo 7 puta nastupali na velikim natjecanjima, a ovo će biti 6. polufinale. Nije Červar zaboravio istaknuti na igrača na čiji račun je stizalo najviše kritika nakon uvodnih utakmica na EP. – Povratak Blaženka Lackovića jako me razveselio. Vidjelo se na prethodnim utakmicama koliko nam nedostaje šut izvana i zato mi je jako drago što je Lac danas odigrao veliku utakmicu. A, s tom ocjenom složio se i sam Lacković. – Jako sam zadovoljan svojom igrom. Borio sam se koliko sam mogao, iskoristio sam svoju šansu, ma, sve je bilo super. Zdrav sam 100 posto i spreman za nastavak prvenstva. Sad se treba malo odmoriti i onda Francuzima vratiti za neke dugove iz prošlosti. Iako, već sad smo postigli veliki uspjeh, uz sve probleme koji su nas pratili ulazak u polufinale je zaista super uspjeh i ne treba nam nikakav pritisak da -pod mus- moramo osvojiti medalju. Stavit ćemo glave zajedno i idemo dalje, pa što bude, završio je Lac. Lino Červar je o predstojećem polufinalu sa Francuzima rekao slijedeće: – Treba se sad regenerirati, koliko se može u ovo kratkko vrijeme. Borit ćemo se i dalje, Francuzi trenutno vode 2:1 protiv nas, no, to naravno ništa ne znači. Možda su u maloj prednosti, budući da ipak nisu imali toliko problema kao mi. Ništa, imamo još 2 šanse za medalju, borit ćemo se do kraja, vidjet ćemo što će nam to donijeti, završio je Lino. Na kraju, čestitke našim dečkima na velikoj borbenosti, želji i htijenju, koje im je donijelo još jedno polufinale na velikom natjecanju. Prekosutra ih čeka utakmica protiv aktualnih europskih prvaka, Francuza. Nitko nije nepobjediv, pa tako niti Francuzi. Nadamo se samo da neće biti posljedica od današnje velike borbe sa domaćinima. Nakon Balića, danas je krv procurila i Metličiću, ali, nije to ništa, već se pred kraj utakmice vratio na parket. Još da se oporave Sulić i Vuković i bit će lakše. Bez obzira na sve, već sam ulazak u polufinale EP veliki je uspjeh i zato još jednom- Čestitamo!

Prethodni članakČervar: Čvrsto i pametno protiv Norvežana