EHF EURO 2020: Otvaranje po željama

284
Men’s EHF EURO 2020 Sweden, Austria, Norway - Preliminary Round - Group A, Croatia - Montenegro, Stadhalle Graz, Graz, Austria, 09.1.2020, Mandatory Credit © Jozo Cabraja / kolektiff

Hrvatska rukometna reprezentacija pobjedom nad Crnom Gorom 27:21 (12:13) otvorila je Europsko prvenstvo u Austriji, Norveškoj i Švedskoj. Izabranici Line Červara odigrali su dva različite poluvremena. Prvo blijedo, uz dosta problema u obrani, drugo gotovo savršeno.

HRVATSKA: M. Šego 6/27, M. Ašanin -, M. Marić 4/4, D. Duvnjak 1/2, M. Hrstić 0/1, L. Stepančić 2/3, Z. Horvat 4/4, J. Šarac 1/1, I. Karačić 1/4, Ž. Musa 1/1, M. Mamić -, L. Cindrić 6/10, V. Matanović 1/1, D. Mandić 2/2, V. Ravnić 1/2, M. Šipić 3/5, izbornik: Lino Červar

CRNA GORA: M. Mijušković -, N. Simić 8/33, F. Vujović -, A. Glendža -, A. Bakić 2/4, S. Čavor 2/4, V. Lazović -, B. Vujović 0/2, B. Kankaraš -, M. Radović 0/1, S. Vujović 2/6, V. Ševaljević 1/2, M. Lasica  2/2, B. Anđelić 2/4, N. Grbović 6/7, V. Lipovina 4/7, izbornik: Zoran Roganović

Suci: A. Brunner, M. Salah (SUI)

Hrvatska je svoje 14. Europsko prvenstvo otvorila u postavi Marin Šego na vratima, na krilima David Mandić i Zlatko Horvat. Na crti Željko Musa i na vanjskim pozicijama Domagoj Duvnjak, Luka Cindrić i Luka Stepačnić. Nepunih pet minuta trebalo je našoj reprezentaciji da postigne prvi pogodak. Nakon što je Luka Cindrić dvaput pogodio gredu, zabio ga je Zlatko Horvat. Nakon crnogorske prednosti 1:3, naši pogađaju triput za redom i prvi put vode u 10-oj minuti 4:3. Pojačanu agresivnost Davida Mandića suci brzo kažnjavaju s dva isključenja pa Crna Gora lako uspijeva držati rezultatsku ravnotežu. Samo dvaput do kraja prvoga dijela Hrvatska je imala dva pogotka viška. Bilo je to u 13-oj minuti kod rezultata 9:7, te u 24-oj kada smo imali 11:9. Ali uporni, agresivni Crnogorci, uz veliku podršku izvrsnog vratara Nebojše Simića sve su to stigli, pa čak i poveli 11:13, što znači da su imali seriju od četiri pogotka za redom. Na predah se ipak otišlo s minimalnom prednosti naših suparnika 12:13.

Brzo smo stigli tu minimalnu prednost. Konačno je proradila naša obrana 5-1 s Domagojem Duvnjakom naprijed i u 37-oj imali smo plus tri (17:14). Nekoliko kontri, lakih pogodaka i lakše se počelo disati. Kako je vrijeme odmicalo agresivnost Crnogoraca je popuštala ili su dobivali isključenja, a Hrvatska je suviše iskusna da to ne bi znala kazniti. U 41-oj minuti tako naša reprezentacija ima četiri pogotka razlike (19:15). Pet minuta poslije pet (21:16) i napad za šest. Nismo ga iskoristili, ali s obranom kakvu su naši igrali u nastavku, nije trebalo dugo čekati na to. U 50-oj se i to dogodilo. Crnogorci su nam u 20. minuta drugoga dijela dali samo četiri pogotka. Najveća prednost Hrvatske bila je u završnici i iznosila je plus osam (27:19). Završilo je 27:21 što je sjajno otvaranje prvenstva.

Čak 12 hrvatskih igrača upisalo se u strijelce, što je fantastično saznanje za Linu Červara. Hrvatsku je do pobjede realizacijom, ali i sjajnim diktiranjem igre vukao Luka Cindrić. Postigao je ukupno šest pogodaka iz deset udaraca. Izvanredni su bili Zlatko Horvat i Marino Marić sa po četiri pogotka iz isto toliko pokušaja. Kod Crnogoraca najefikasniji je Nemanja Grbović sa šest pogodaka.

Hrvatska u subotu u 16:00 sati igra protiv Bjelorusije, koja je u prvom susretu dana pobijedila Srbiju 35:30.