EHF EURO 2020: Španjolska ne posustaje, s Hrvatskom za prvo mjesto

139
Men’s EHF EURO 2020 Sweden, Austria, Norway - Main Round - Group I, Belarus vs Spain, Wiener Stadthalle, Vienna, Austria, 20.1.2020, Mandatory Credit © Jozo Cabraja / kolektiff

Rukometna reprezentacija Španjolske ostvarila je i treću pobjedu u drugom krugu Europskog prvenstva u Beču. Nakon pobjeda nad Češkom i Austrijom, svladali su i Bjelorusiju 37:28 (17:16). U srijedu s Hrvatskom odlučuju o pobjedniku skupine.

Španjolci nisu nikoga odmarali protiv Bjelorusije. Barem na početku. S razlogom, jer u jednoj varijanti mogli su ostati i bez polufinala, pa im je trebala pobjeda za definitivnu potvrdu prolaska među četiri najbolje ekipe Europskog prvenstva.

Bjelorusija je vrlo lijepo ušla u susret. Nakon nepunih sedam minuta igre imali su 2:5. Ali Španjolci su se brzo uozbiljili, i već u 13-oj minuti stigli do vodstva 7:6. Sljedećih deset minuta igralo se pogodak za pogodak, da bi Bjelorusija u 22-oj opet povela 12:13. I to je bilo kratkoga daha. Jer Španjolska je ipak do kraja zahvaljujući nekoliko spektakularnih obrana vratara Gonzala  Pereza  de Vargasa došla do minimalne prednosti 17:16.

Prvu veću prednost u nastavku Španjolska stvara u 37-oj minuti. Tada su naime otišli na plus tri 22:19, prethodno im je vratar obranio sedmerac Mykiti Vailupau. Bio je to njegov treći nerealizirani udarac sa sedam metara. Na krilima te obrane, ali i malog pada koncentracije kod Bjelorusa, „furija“ je uskoro otišla na pet pogotka razlike i prelomila susret. Kako su uskoro ostali i bez Artsema Karaleka koji je zaradio tri isključenja, praktički je sve bilo jasno, osim konačnog rezultata. U posljednjoj četvrtini utakmice igralo se bez obrana. Tko god je dobio barem malo prostora pucao je prema vratima. Nije stoga čudno da je to bila jedna od najefikasnijih utakmica Europskog prvenstva. Ukupno je postignuto 65 pogodaka. Završilo je s plus devet Španjolske 37:28.

Najefikasniji u redovima pobjednika Angel Perez Fernandez i Feerran Sala Sole sa po  sedam pogodaka. Među Bjelorusima prvo ime Mykita Vailupau sa osam pogodaka, što ga dovodi u sam vrh najboljih strijelaca prvenstva.

EURO 2020: DRUGI KRUG, 3. KOLO
ŠPANJOLSKA – BJELORUSIJA 37:28