Final 4 EHF Lige prvakinja: Vipers Kristiansand obranio naslov

210
Mandatory Credit © Sasa Pahic Szabo / kolektiff

Rukometašice norveškog kluba Vipers Kristiansanda obranile su naslov europskih prvakinja. U vrlo zanimljivom i uzbudljivom finalu, Vipers je pobijedio Gyor Audi ETO KC 33:31 i po drugi put postao europski prvak. U pobjedničkom sastavu odlična je bila naša Ana Debelić kojoj je to prvi naslov europske prvakinje.

FINALE: GYOR AUDI ETO KC – VIPERS KRISTIANSAND 31:33
Kakovo je to finale bilo. Sjajno ga je otvorio sastav iz Mađarske. U manje od 15. minuta Gyor je uspio stvoriti tri pogotka razlike. Najprije su povele 8:5 u 11. minuti pa onda 10:7 u 14. Onda trener Vipersa vuče spasonosni potez i na teren šalje Martu Tomac. Nekadašnja hrvatska reprezentativka uspjela je u drugoj četvrtini tako posložiti igru u obrani, a posebno napadu da je Gyor punih 11. minuta bio bez pogotka. Vipers je od minus tri (7:10), serijom 6:0 stigao do 10:13. Kako se u međuvremenu probudila i Katrine Lunde na vratima Kristiansanda, nije čudo da su norveške predstavnice na predah odnijele  plus dva, 13:15.

Gyor je sasvim logično vrlo odlučno ušao u nastavak. I za manje od dvije minute stigao do izjednačenja 16:16. I opet potonuo. Vipers je nakon toga napravio niz od 1:4, ponovno pobjegao na tri razlike i to gotovo bez većih poteškoća čuvao do kraja. Gyor je nekim čudnim odlukama Ambrosa Martina u drugom poluvremenu na klupi ostavio Amandine Leynaud koja je u prvih 30. minuta imala 7 obrana. Na vratima su se mijenjale Silje Solberg i Laure Galuser. I punih 20. minuta nisu uspjele zaustaviti ni jedan udarac Vipersa. Naravno, krivnja nije samo njihova jer obrana Gyora kao da nije postojala u drugom dijelu.

Pokušao je Gyor sveopćom ofenzivom u drugom dijelu dostići prednost Vipersa, ali je sastav s juga Norveške imao rješenje i za to jer su dobar dio tog poluvremena odigrali sedam na šest, i tako još jedanput iznenadili mađarsku ekipu. U takvoj igri sjajno se snašla i naša Ana Debelić koja je susret završila s učinkom od 3 pogotka iz 3 pokušaja. Najbolja u redovima novih europskih prvakinja Marketa Jerabkova sa 7 pogodaka. Ona je na kraju proglašena za MVP završnog turnira. U dva susreta u Budimpešti dala je ukupno 19 pogodaka. Šest je u finalu dodala Isabelle Gulden. Katrine Lunde skupila je 12 obrana. Najbolja kod Gyora, kapetanica Anne Mette Hansen sa 6 pogodaka.

3./4. MJESTO: METZ HANDBAL – TEAM ESBJERG 32:26
Nakon iscrpljujućeg polufinala protiv Vipersa, rukometašice Metza ipak su smogle snage i pobijedile u susretu za 3. mjesto danski Team Esbjerg 32:26. Silovit je bio njihov početak susreta. Do 14. minute uspjele su stvoriti čak pet pogodaka razlike i poslati jasnu poruku danskoj ekipi da u tom susretu nema što tražiti. Do kraja prvog dijela ne samo da su uspjele sačuvati tu razliku, nego je i podignuti za jedan (18:12).

Ali Team Esbjerg nastavak otvara serijom od 4:1 i vraća se u susret. Ipak, Metz do sredine poluvremena uspijeva srediti svoju igru pa je ponovno na plus pet. Posljednji trzaj Esbjerga bilježimo u 50. minuti kada su na minus tri (26:23). Odgovor Metza bio je izuzetno jak, s četiri pogotka u nizu i pitanje pobjednika time je bilo riješeno. Od naših igračica Ivana Kapitanović branila je veći dio susreta i skupila 6 obrana. Ćamila Mičijević, kao i u polufinalu ponovno je ostala na klupi. Kod pobjednika prvo ime Grace Deuna Zaadi sa 7 pogodaka. Prvi strijelac Team Esbjerga Ella Henny Reistad s 10 pogodaka.

Spomenimo na kraju da je vrlo važnu ulogu na FINAL 4 u Budimpešti imala i naša Lidija Bojić – Ćaćić koja je obnašala ulogu delegatkinje na polufinalnom susretu Vipersa i Metza te u susretu za 3. mjesto između Metza i Team Esbjerga.

Prethodni članakJuniorke: Pobjeda protiv Slovenije u pripremnom prijateljskom dvoboju
Sljedeći članakPreliminarne prijave za projekt Hrvatskog rukometnog saveza i Europske rukometne federacije