EHF EURO 2022: Danska i Norveška u finalu

97
Mandatory Credit © Jozo Cabraja / kolektiff

Rukometašice Danske i Norveške igrat će u finalu 15. EHF EURA. U prvom polufinalnom susretu Danska je s 27:23 pobijedila Crnu Goru i tako stigla do svog šestog finala, a u drugom je Norveška bila bolja od Francuske s 28:20 i tako stigla do svog 12. finala europskih prvenstava.

POLUFINALE: DANSKA – CRNA GORA  27:23
Uz sjajnu podršku nekoliko stotina svojih navijača, Crna Gora je odlično počela susreta. U manje od osam minuta imale su Crnogorke prednost od tri razlike (3:6). A onda je Danska konačno pronašla svoju obranu koja joj je donijela toliko radosti do sada na prvenstvu. I ostavila Crnu Goru punih 10. minuta bez pogotka. Za to vrijeme napravila je niz od 5:0 i povela 8:6.

Nešto kasnije stigao je još jedan manji niz od tri pogotka zaredom i njihove suparnice našle su se u minusu od četiri pogotka. Tako je bilo i na kraju prvoga dijela (14:10). Crna Gora je imala manje od 50 posto realizacije u tih 30. minuta i samo dvije obrane vratarki.

Odlično je Crna Gora počela i drugi dio. Nizom od četiri pogotka već u 37. minuti stigla je do izjednačenja 14:14. Danska je dakle, trebala punih sedam minuta za svoj prvi pogodak. I to kao da je bio okidač da maksimalno podigne nivo svoje igre. U sljedećih desetak minuta primile su samo jedan, a postigle čak šest pogodaka i čini se, definitivno prelomile susret. Silan napor uložila je Crna Gora do kraja, ali osim fenomenalne Itane Grbić koja ju je držala u igri (šest pogodaka zaredom) i priključenja na 24:21 u 55. minuti, više nije mogla. Završilo je 27:23. Sa sedam pogodaka Ema Cecile Friis bila je najbolji strijelac Danske i najbolja igračica susreta. Kod Crne Gore isto toliko pogodaka dale su Djurdjina Jauković i Itana Grbić.

Danskoj je to šesto finale. Posljednji put u finalu je bila prije 18 godina, a posljednji naslov je osvojila prije 20 kad je bila domaćin natjecanja.

POLUFINALE: NORVEŠKA – FRANCUSKA 28:20
U finalu prije finala, kako su mnogi nazvali drugi polufinalni susret između Norveške i Francuske, vidjeli smo divovsku borbu, ali i fenomenalan rukomet. Svjetske i europske prvakinje protiv olimpijskih pobjednica. Rukomet za sladokusce. Bila je to ogorčena borba za svaki centimetar terena. Norveška je djelovala bolje u početku susreta i povela 5:3. Ali onda je proradila francuska obrana na čelu sa sjajnom Cleopatre Darleux. Francuska je brzo izjednačila, u jednom trenutku i povela 9:10, ali je na predahu ipak imala pogodak zaostatka (12:11). Čudesno je u tom razdoblju igrala mlada Pauleta Foppa. U završnici prvoga dijela proradila je na vratima Norveške Silje Solberg i sa sedam obrana postala jedna od središnjih figura te reprezentacije.

U drugom dijelu Francuska je držala neizvjesnost još desetak minuta. Onda je Norveška eksplodirala. Henny Reistad je konačno namjestila ruku, Silje Solberg nastavila sjajno braniti, a Stine Bredal Oftedal razigravati svoje suigračice i Francuska je nestala s terena. Iz minute u minutu rastao je broj tehničkih pogrešaka i izgubljenih lopti olimpijskih pobjednica, ali i minus na semaforu. Norveška je drugo poluvrijeme dobila 16:9. I time gotovo ponovila priču iz finalnog susreta prošle godine u Španjolskoj, kad su zaostajale 12:16 na poluvremenu, a onda nastavak dobile 16:7.

Ukupno 14 obrana imala je Silje Solberg. Nora Mork je s osam pogodaka bila prvi strijelac Norveške. Sedam je dala Stine Bredal Oftedal. Kod Francuske pet pogodaka Grace Zaadi Deune i četiri Chloe Valentini.

Norveškoj je to 12. finale europskih prvenstva. Do sada su osam puta bile pobjednice. U borbi za broncu u nedjelju ćemo od 17.45 gledati Francusku i Crnu Goru, a u velikom finalu u 20.30 Norvešku i Dansku.

Prethodni članakPaket24 Premijer liga – Liga B: PPD Zagreb bez problema u Poreču
Sljedeći članakSeniorke: “Kraljice šoka“ imaju dobar ždrijeb za Svjetsko prvenstvo 2023. godine