1. HRL Žene: Prvi derbi ove sezone pripao Lokomotivi Zagreb

728
Izvor fotografije: Ivan Santro/RK Lokomotiva Zagreb

U vrlo zanimljivom i na kraju dramatičnom raspletu najvećeg hrvatskog rukometnog derbija, Lokomotiva Zagreb pobijedila je Podravka Vegetu 22:20 i preuzela vrh ljestvice s dva boda više. Bio je to zaostali susret 9. kola.

Podravka Vegeta je bolja ušla u susret. I vrlo brzo povela 1:4. Lokomotiva je na početku imala problema s gostujućom obranom. Uz sve to, Podravkašice su maksimalnu pozornost posvetile Steli Posavec, najčešće potpunom izolacijom pa je domaći sastav teško dolazio do pogotka. Bilo je tu i tehničkih pogrešaka, izgubljenih lopti pa je sastav iz Koprivnice relativno lako u 14. minuti pobjegao na plus pet (3:8). Naravno da je Nenad Šoštarić morao uzeti minutu predaha.

Nakon toga Lokomotiva je ubrzala protok lopte i malo po malo stiže na minus dva (7:9). Bila je to njihova najduža serija od tri pogotka. Podravka punih osam minuta nije postigla pogodak. Ali, u završnici prvoga dijela ipak je taj post prekinut pa je sastav koji od ove sezone vodi Željko Babić na predah otišao s dva pogotka razlike (9:11).

Lokomotiva odlično reagira na početku drugog poluvremena. Brzo postiže dva pogotka, uz dvije obrane Lene Ivančok i stiže do izjednačenja. Onda na red ponovno dolazi Podravka. Nizom od pet pogodaka zaredom u 41. ima velikih +5 (11:16).

Lokomotiva ne posustaje. Uzvraća serijom 5:1 i u 46. minuti je na samo pogodak zaostatka (16:17). I tu počinje prava drama. Najprije Klara Birtić ne uspijeva realizirati sedmerac (obranila ga je Lucija Bešen). Nakon toga bivša vratarka Lokomotive uspijeva to ponoviti još jednom pri rezultatu 17:19.

Ali to nije sve. Pet i pol minuta prije kraja mlada Ema Novosel brani svoj prvi sedmerac. Na krilima te obrane Lokosice ne samo da stižu do izjednačenja, nego i prvi put vode 20:19, a tri su minute do kraja. Podravka uspijeva izjednačiti pa ima priliku za vodstvo jer je dobila sedmerac. Ali se ponovno u sjajnom izdanju na Lokomotivinim vratima pokazuje Ema Novosel i uspijeva obraniti udarac Sare Šenvald. Domaći sastav na drugoj strani postiže još jedan pogodak i zasluženo slavi 22:20.

Sa sedam pogodaka najefikasnija u redovima pobjednica Mia Tupek, jedan iz igre, a šest ih je došlo sa 7 m. Klara Birtić je postigla šest pogodaka i to sve u drugom dijelu. Kod Podravke najbolja Ema Guskić sa šest pogodaka. I ona je dala samo jedan iz igre, a pet sa crte sedam metara.

Evo rekakcija nakon susreta:

Nenad Šoštarić,
trener RK Lokomotiva Zagreb:
„Bila je to jedna ozbiljna, europski kvalitetna utakmica. Sada vidite zašto mi je žao što se na Sportskoj televiziji prenosi 21 muška i dvije ženske utakmice jer i ženski rukomet ima što za ponuditi. Ova je utakmica bila na nivou bilo koje vrhunske europske lige. Bilo je uspona i padova obje ekipe, odličnih obrana vratarki obje ekipe, pogrešaka i jedne i druge ekipe, dobre igre u obrani i napadu… Bilo je svega onoga što rukomet čini lijepim. Izuzetno sam ponosan na svoje cure jer su se dvaput vraćale iz situacije koja je bila vrlo problematična. Vratili smo se onako kako mi znamo, igrom u obrani. Mi smo čak u jednom trenutku u prvom poluvremenu ostali bez Stele Posavec i uspjeli smo se vratiti. U drugom poluvremenu smo od 15. minute ostali bez Ines Lisjak, no i to smo uspjeli ‘zakrpati’. Ovo je pobjeda ekipe. Neki su možda mislili na -5 u drugom poluvremenu da je gotovo, no nema gotovo kad igra Lokomotiva, moje se ekipe nikad ne predaju.“

Klara Birtić, igračica RK Lokomotiva Zagreb:
„Danas je presudila ekipna igra, presudio je naš timski duh i to što smo igrale kao tim i u napadu i u obrani. I kad smo gubile pet razlike smo se vraćale. Ovu smo pobjedu ostvarile sve zajedno, ni jedna od nas pojedinačno nije ovo osvojila. Kod minus pet mi je svašta prolazilo kroz glavu, čak i to da je gotovo, ali tu smo sve da se borimo i da jedna drugoj govorimo ‘Nje kraj!’ Utakmica traje 60 minuta i gotovo je tek kad se odsvira kraj. Čestitke curama i čestitke Podravki na pravoj borbi.“

Željko Babić, trener RK Podravka Vegeta:
„Suparnice su stalno bile u pasivnom napadu jer su suci to dozvolili i mi smo tu malo izgubili ritam igre. Pa je bilo desetak probijanja koja su stvarno bila bez veze. Jako je loš bio ritam igranja koji su suci dozvolili. Jako čudna utakmica, no nema veze, ovo je tek prvo poluvrijeme. Mi moramo nastaviti trenirati i raditi što smo radili i prije, analizirati što trebamo bolje raditi, a Lokomotivi i izborniku čestitam na pobjedi.“

Sara Šenvald, igračica RK Podravka Vegeta:
„Mislim da smo mi cijelu utakmice imale nekakvu inicijativu, no od početka drugog poluvremena, pa prema kraju smo pale u igri, koncentracija nam je pala. Nismo zabili neke zicere, primili neke pogotke koje nismo bile primile u prvom poluvremenu i na kraju je rezultat kakav je. Ali treba čestitati suparnicama. Bilo je u našoj igri i dobrih i loših strana, no najlošije je bilo to što nismo uspjele zadržati koncentraciju do kraja kad smo trebale ostati najčvršće.“

1. HRL – ŽENE: 9. KOLO
LOKOMOTIVA ZAGREB – PODRAVKA VEGETA 22:20

Prethodni članak1. HRL U16 & U14 (Ž): Novi popis najkorisnijih igračica “pokucao na vrata“
Sljedeći članakPaket24 Premijer liga – Liga A: Gorica s lakoćom do bodova u Rijeci